Francúzska pobočka nábytkárskej spoločnosti IKEA musí zaplatiť pokutu milión eur za špehovanie zamestnancov, rozhodol o tom francúzsky súd. Vinným súd uznal aj bývalého generálneho riaditeľa pobočky Jeana-Louisa Baillota, ktorého odsúdil na dvojročné väzenie s podmienkou a pokutou vo výške 50-tisíc eur. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Baillot aj pobočka švédskeho nábytkárskeho giganta sa previnili ,,zhromažďovaním osobných údajov podvodným spôsobom", uviedol súd. Prokuratúra pôvodne požadovala vyššie tresty a v prípade spoločnosti pokutu dva milióny eur. IKEA bola v priebehu niekoľkých rokov obvinená zo špehovania svojich zamestnancov, narušovala ich súkromie. Okrem iného bola spoločnosť obvinená aj zo získavania výpisov z bankových účtov alebo sledovania zamestnancov za pomocou falošných pracovníkov, ktorí potom vedeniu podávali správy.

Ikea HEROISK a TALRIKA
Neprehliadnite

Ikea sťahuje série tanierov, misiek a  hrnčekov. Zákazníkom hrozia  popáleniny

Obvinenia sa týkali rokov 2009 až 2012. Prokuratúra však uvádza, že podobné taktiky pobočka začala používať už na začiatku tohto tisícročia. Okrem firmy a Baillota je pri pojednávaní, ktoré začalo po dlhoročnom vyšetrovaní tento rok v marci, obvinených ďalších 14 fyzických osôb vrátane vedenia, policajtov či zamestnancov bezpečnostnej agentúry, ktorá mala preverovať minulosť a styky zamestnancov IKEA a uchádzačov o prácu v obchodoch po celom Francúzsku.