Úroky hypoték rastú čoraz viac. V marci odchádzali klienti bánk s pol percentným úrokom, kým dnes musia počítať s približne dvoma percentami. Banky svoje úroky zvyšujú takmer každý deň, píše portál Finsider.

Úroky sú čoraz vyššie

Hypotéky stúpli aj v Prima banke. Od 7. mája zvýšila svoje sadzby pri úveroch s viazanosťou úroku na päť a sedem rokov o 0,2 percentuálneho bodu. Hypotéka s fixáciou na tri roky zostala bez zmeny – s 0,6 percentami ročne.

Rovnako svoje úroky zvyšuje aj UniCredit Bank, a to vo všetkých fixáciách. Ak máte v pláne vziať si hypotéku s viazanosťou na tri a štyri roky, musíte počítať s navýšením o 0,4 percentuálneho bodu, pri dlhšej viazanosti budú úroky vyššie o 0,5 percenta.

Najlacnejšia hypotéka v UniCredit bude pri trojročnej viazanosti s úrokom 2,29 percenta. Zaujať však môže dlhšia viazanosť, pri ktorej je možné získať hypotéku 2,49 percentným úrokom. „V praxi to znamená, že ak si niekto požičia 100-tisíc eur na 30 rokov, bude rozdiel v splátke medzi trojročnou a desaťročnou viazanosťou len 10,31 eura,“ objasňuje Finsider.

Poistenie schopnosti splácať

Najnižší úrok však ponúkne banka len tým klientom, ktorí budú mať uzatvorené aj poistenie schopnosti splácať úver. Ak tak neurobia, ich úrok bude vyšší o 0,3 percentuálneho bodu, a teda 2,59 percenta.

Zdražovanie hypoték chystá aj Tatra banka, informuje Finsider. Tá zdvihne úroky od stredy 11. mája. Bez zmeny zostane len úrok pri hypotékach s fixáciou sadzby na jeden rok. Aj naďalej bude Tatra túto viazanosťou ponúkať s úrokom od 1,09 percenta. Banka túto fixáciu nemenila ani pri poslednom zvyšovaní sadzieb, uvádza portál.

Viazanosť na dva roky zvýši úrok o 0,4 percenta, trojročná fixácia o 0,5 percentuálneho bodu. Pri päť až sedemročnej fixácii je potrebné počítať s 0,6 percentným navýšením. Najvyššie budú však hypotéky s desaťročnou fixáciou. Banka ich úrok dvíha o 0,7 percent.

Ďalšie dôležité správy

Finančné domy aktuálne predávajú hypotéky za historicky najnižšie úroky. Na vlastné bývanie sa bez problémov dá požičať za ročný úrok vo výške pol percenta.
Neprehliadnite

Hypotéka na stavbu domu v čase rastúcich cien. 10 rád, ako postupovať