Ére lacných pôžičiek na Slovensku pomaly zvoní umieračik. Hypotéky u nás môžu v budúcnosti zdražieť. Informuje o tom spravodajský portál RTVS, ktorý tému rozobral s ekonomickými analytikmi.

Banky pristupujú k zvyšovaniu

Po rozhodnutí ECB počas minulého piatku zvýšila úrokové sadzby na všetky fixácie Všeobecná úverová banka. Hovorca VÚB Dominik Miša pre RTVS uviedol, že úrokové sadzby upravili na všetkých fixoch o 0,3 percenta.

K zvýšeniu pristúpila aj Prima banka. V prípade trojročnej fixácie zvýšili na 1,8 percenta, pri päťročnej zas na 2,4 percenta.

Českému scenáru sa pravdepodobne vyhneme

V dôsledku zdražovania hypoték u nás cítiť aj pokles záujmu zo strany investičných kupujúcich. Tých bolo podľa spravodajského portálu okolo 20 až 30 percent.

„Ľudia, ktorí kupujú byty investične s cieľom zarobiť, už na trhu nie sú, pretože pochopili, že už nie je na nákup vhodná doba,“ povedala pre RTVS predsedníčka Asociácie realitných kancelárií Daniela Danihel Rážová.

Na úroveň českého zdražovania hypoték by sme sa však podľa slov Mateja Dobiša z Finančného kompasu nemali dostať.

Argumentuje tým, že sa Slovensko na rozdiel od Česka nachádza v eurozóne.

Dobiš zastáva názor, že si Európska centrálna banka nemôže dovoliť rapídne navýšiť úrokovú sadzbu v krajinách, ako sú Taliansko a Španielsko.

Ďalšie dôležité správy

General Scenes Of Wellington Real Estate As Housing Prices Continue To Rise
Neprehliadnite

Veľký zvrat. Najhorúcejší trh s bývaním sa začal ochladzovať. Signalizuje to ďalší vývoj