Pravidlá pre označovanie výrobkov prívlastkom „hypoalergénny“ by ste hľadali zbytočne. Neexistuje žiaden predpis, ktorý by pre hypoalergénnu kozmetiku stanovoval napríklad maximálny počet alergénov. Výrobcovia pritom z marketingových dôvodov za hypoalergénne označujú celú škálu produktov: od krémov na tvár, cez opaľovacie krémy s UV faktormi, špirály na oči, make-upy, laky na nechty až po telové mlieka.

Označenie by mali používať výrobcovia tých produktov, v ktorých sa nachádza menšie množstvo alergénov ako v bežnej kozmetike.

Nepreceňujte ani prírodnú kozmetiku

Hypoalergénny v preklade znamená „obsahujúci menšie množstvo alergénov“. V praxi to znamená, že aj takýto výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu, len je to v porovnaní s bežnou kozmetikou menej pravdepodobné.

Spúšťačom alergií môžu byť konzervačné látky, parabény, umelé farbivá či parfumované látky, ktoré nájdete aj v hypoalergénnej kozmetike. Nedávno na to upozornil v teste pleťových krémov s UV ochranou spotrebiteľský magazín Őko-Test, ktorý v hypoalergénnom produkte Eau Thermale Avène Hydrance Optimale našiel alergicky pôsobiaci chlórfenezín.

Kozmetika s označením „prírodná“ tiež nie je zárukou ochrany pred alergickými reakciami. Zloženie prírodnej kozmetiky by mali pozorne čítať ľudia s alergiou na niektoré rastliny. 

„Alergická reakcia po týchto výrobkoch sa prejavuje tým, že je koža podráždená, svrbí, vytvárajú sa na nej začervenané miesta, ekzematózne ložiská,“ vysvetľuje dermatovenerologička Adriana Tomeková, primárka kliniky Tomar.

Príznaky alergickej reakcie

„Najčastejšími príznakmi alergie alebo dermatitídy je intenzívne svrbenie pokožky, začervenanie a často aj opuch pokožky a pľuzgieriky,“ opisuje A. Tomeková.

Alergické reakcie sa podľa dermatovenerologičky zvyčajne objavujú veľmi rýchlo, často už po prvom použití kozmetiky. „Alergiu najčastejšie zbadáme na očných viečkach alebo v okolí očí, kde je koža najtenšia, najjemnejšia a teda aj najcitlivejšia,“ dodáva.

Rizikové môže byť aj pôsobenie slnka na pokožku ošetrenú hypoalergénnou dekoratívnou kozmetikou. „V dôsledku UV žiarenia sa niektoré častice výrobku, ktoré sú bežne dobre tolerované, stávajú fotoalergénom a reakcia vyvolaná výrobkom sa vyskytuje len v oblasti vystavenej slnečným lúčom. Napríklad sčervenaním alebo v podobe vyrážok na tvári či vo výstrihu spôsobených krémom na opaľovanie," hovorí A. Tomeková.

Alergii sa 100-percentne vyhnúť nedá

„Výrobca a ani akékoľvek označenie nemôže na 100 percent zaručiť, že aj napriek pozitívnym dermatologickým testom nebudeme mať po použití výrobku žiadne problémy s alergiou. Všade a vo všetkom existujú výnimky, a najmä čo sa týka rôznorodosti ľudí a reakcie ich pleti, alergickú reakciu preto nemožno nikdy úplne vylúčiť. Môže ju spôsobiť aj kombinácia niekoľkých kozmetických výrobkov naraz,“ upozorňuje dermatovenerologička.

Napriek tomu, ak hľadáte produkt, na ktorý nebudete reagovať alergicky, nechajte si radšej poradiť od dermatológa ako od výrobcu krémov. Lekár prostredníctvom testu zistí, ktorým látkam by ste sa v kozmetických produktoch mali vyhýbať.