Hurikán zasiahol Haiti v utorok, informácie o následkoch v odľahlejších oblastiach však prichádzajú s oneskorením, keďže boli prakticky odrezané od okolia. Najmenej 175 ľudí zahynulo v dedinách, ktoré sú roztrúsené v kopcoch a na pobreží úrodného západného výbežku Haiti. 

Najmenej tri obce hlásia po desiatkach obetí na životoch. Jednou z nich je roľnícka dedina Chantal, kde starosta eviduje 86 mŕtvych a 20 nezvestných. Obyvatelia zahynuli väčšinou v prípadoch, keď na ich domy spadli vyvrátené stromy. Niekoľko desiatok obetí úrady zaznamenali aj v pobrežnom mestečku Les Anglais. 

Hurikán Matthew v čase utorňajšieho prechodu ponad západnú časť Haiti sprevádzal vietor s rýchlosťou približne 230 kilometrov za hodinu. Okrem padajúcich stromov usmrtili mnohých ľudí aj vetrom unášané predmety alebo ich strhli rozvodnené rieky. Podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí sa v Haiti ocitlo v núdzi 350-tisíc ľudí.

Strata pre poisťovne

Mierne zoslabnutý Matthew sa medzitým presunul do USA, kde bičoval v noci z piatka na sobotu východné pobrežie Floridy a postupoval pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu na sever. Stav ohrozenia už v súvislosti s hurikánom vyhlásili aj v amerických štátoch Georgia, Južná Karolína a Severná Karolína. 

Floridský guvernér Rick Scoot na tlačovej konferencii oznámil, že bez prúdu zostalo 600-tisíc domácností. Hurikán ochromil leteckú dopravu na juhovýchode Spojených štátov, kde bolo zrušených už 4 500 letov a ďalšie budú nasledovať. Uzatvorená bola celá prevádzka letiska vo floridskom Orlande.

Spúšť, ktorú po sebe živel zanecháva, bude podľa expertov zaťažkávajúcou skúškou pre americké poisťovacie firmy. Podľa odhadov, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, môžu počítať so stratami až 30 miliárd amerických dolárov.