Austrálske Severné teritórium bude pre návštevníkov pre ohniská nákazy koronavírusom neprístupné ďalších 18 mesiacov s cieľom ochrániť zraniteľnú populáciu Aborigénov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. V riedko osídlenom Severnom teritóriu žije približne 250-tisíc ľudí, z ktorých okolo 30 percent sú Aborigéni.

google
Neprehliadnite

Austrália prinúti Facebook a Google platiť za spravodajský obsah

„Prísne kontroly na hraniciach budú pokračovať najmenej ďalších 18 mesiacov," uviedol tamojší premiér Michael Gunner pre verejnoprávnu spravodajskú stanicu ABC. Domorodí Austrálčania sú považovaní za rizikovú skupinu v súvislosti s nákazou koronavírusom v dôsledku socioekonomických a kultúrnych faktorov, ktoré ovplyvňujú ich prístup k zdravotnej starostlivosti. Vo veľkej časti oblasti, v ktorej žijú, je poskytovanie zdravotnej starostlivosti obmedzené.

„Preto si myslím, že sa musíme postarať o bezpečnosť niektorých z najzraniteľnejších ľudí," povedal Gunner. Severné teritórium dosiaľ zaznamenalo iba niekoľko prípadov nákazy a nijaké úmrtie súvisiace s chorobou Covid-19. Oblasť je v súčasnosti uzavretá pre návštevníkov zo štátu Viktória a zo Sydney.  Gunner dodal, že teritórium sa pravdepodobne uzavrie aj pre ďalšie oblasti. Austrália celkovo zaznamenala takmer 22-tisíc prípadov nákazy a 332 úmrtí.