Francúzsko a Nemecko sú odhodlané zlepšiť svoje vzťahy a „pohnúť sa ďalej“. Vyhlásil to vo štvrtok francúzsky minister financií Bruno Le Maire pred rokovaním s nemeckým náprotivkom Christianom Lindnerom v Paríži po období napätia medzi dvoma najväčšími ekonomikami Európskej únie.

Snaha o nápravu vzťahov

„Berlín aj Paríž sú absolútne odhodlaní posilniť svoj vzťah,“ povedal Le Maire. „Každý deň pracujeme na tom, aby sme vydláždili cestu k spoločnému základu pre dohody, aby sme sa mohli pohnúť vpred, pretože nie je iná možnosť, ako ísť ďalej,“ dodal.

Francúzsko-nemecké vzťahy sa nedávno naštrbili pre rozdielne názory od energetickej politiky po obranu a opatrenia proti inflácii, čo prinútilo Le Maireho, aby minulý mesiac vyzval na „reset“ vzťahov.

Lindner: Nie je na výber medzi stabilitou a rastom

Lindner na tlačovej konferencii pred rokovaním zase poukázal na to, že „ekonomická stabilita a rast sú kľúčové pre zabezpečenie udržateľných verejných financií“.

„Nie je na výber medzi stabilitou a rastom. Pre udržateľné verejné financie potrebujete oboje,“ povedal Lindner a dodal, že Berlín a Paríž si vymenia názory na návrhy Európskej komisie na revíziu Paktu stability a rastu EÚ - rozpočtových pravidiel bloku.

„Myslím si, že naším cieľom musí byť nájsť francúzsko-nemecký pohľad na túto výzvu,“ povedal Lindner.

Lindner je tretím vysokopostaveným nemeckým ministrom, ktorý tento týždeň navštívil Paríž v rámci snahy o nápravu vzťahov pred stretnutím francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktoré sa očakáva v januári. Pôvodne sa vraj malo konať minulý mesiac.

Francúzska premiérka Elisabeth Borneová sa má so Scholzom stretnúť v piatok v Berlíne.

Ďalšie dôležité správy

PK 20 Berlín - Na snímke sprava francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz počas Macronovej prvej zahraničnej cesty po znovuzvolení v Berlíne v pondelok 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, left, welcomes French president Emmanuel Macron prior to a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Monday, May 9, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Nemecko a Francúzsko pre nezhody odložili plánované rokovanie