Čoraz viac firiem v Nemecku sa obáva o svoje prežitie počas recesie. Maloobchodníci majú obavy aj z toho, ako pre nich dopadne vianočná nákupná sezóna. Ukázali to v piatok výsledky prieskumu ekonomického inštitútu Ifo.

V novembri 2022 malo 7,9 percenta nemeckých firiem, ktoré sa zúčastnili prieskumu pocit, že ich ekonomické prežitie je ohrozené v porovnaní so 7,5 percenta v októbri, uviedol Ifo.

Nemecká ekonomika by sa mala čoskoro zotaviť

Začiatkom tohto týždňa inštitút so sídlom v Mannheime predpovedal Nemecku plytkú recesiu v prvej polovici budúceho roka. Uviedol však, že najväčšia ekonomika eurozóny sa do jari zotaví a ožije, pričom príjmy budú rásť rýchlejšie ako ceny.

Očakáva sa, že inflácia v Nemecku, vďaka vládnemu balíku pomoci s cenami elektriny a plynu, v najbližších mesiacoch klesne.

Firmy v Nemecku aj v čase, keď sa hospodárstvo spomaľuje, vykazujú veľkú odolnosť, povedal vedúci prieskumov Ifo Klaus Wohlrabe.

Firmy sa obávajú o svoje prežitie

Anketa odhalila tiež, že 11,8 percenta firiem v maloobchode sa minulý mesiac obávalo o svoje prežitie, čo je nárast z 11,6 percenta v októbri. „Mnohé maloobchodné podniky s obavami hľadia na vianočnú sezónu,“ povedal Wohlrabe.

V sektore služieb sa zvýšil počet firiem, ktoré sa obávajú o prežitie na 8,9 percenta zo 7,7 percenta, pričom najväčšiu skupinu tvoria živnostníci a hotely. Naproti tomu právni a daňoví poradcovia nemali žiadne obavy o prežitie, informoval Ifo.

Podiel výrobných podnikov, ktoré sa obávajú o svoje prežitie, sa naopak znížil na 6,8 percenta zo 7 percent, aj keď v prípade energeticky náročných firiem zostal vysoký. V chemickom priemysle sa ich podiel viac ako zdvojnásobil na 12,4 percenta z 5,9 percenta, pričom v skupine výrobcov gumy a plastov dosiahol 9,8 percenta.

ECB zvýšila úrokové sadzby

Európska centrálna banka vo štvrtok opäť zvýšila úrokové sadzby, no pomalším tempom ako na predchádzajúcich zasadnutiach. Politici očakávajú, že sadzby budú aj v nadchádzajúcom roku rásť stabilným tempom, keďže sa predpokladá, že inflácia v eurozóne zostane po dlhšiu dobu nepríjemne vysoká.

Ekonómovia očakávajú, že banka bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb o 50 bázických bodov v 1. štvrťroku budúceho roka.

Ďalšie dôležité správy

KK14 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová čaká na začiatok tlačovej konferencie 15. decembra 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok podľa očakávania zvýšila kľúčové úrokové sadzby o 50 bázických bodov a naznačila plány na ich ďalšie zvyšovanie. Úroková sadzba z vkladov tak stúpne na 2 %, sadzba na hlavné refinančné operácie na 2,50 % a sadzba na jednodňové refinančné operácie sa zvýši na 2,75 %. FOTO TASR/
Neprehliadnite

Lagardová: Eurozóna by sa mala pripraviť na ďalšie výrazné zvýšenie úrokov