Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve klesli v júni druhý mesiac po sebe. Rastúca inflácia totiž núti spotrebiteľov, aby šetrili.

Maloobchodné tržby sa v júni medzimesačne znížili o 0,1 percenta po páde o 0,8 percenta v máji, uviedol britský štatistický úrad ONS. Ekonómovia počítali s poklesom o 0,3 percenta.

Tržby predajcov potravín vyskočili o 3,1 percenta, čo sčasti vykompenzovalo prepad tržieb čerpacích staníc o 4,3 percenta. Vodiči totiž pre rekordné ceny motorových palív menej jazdia.

Maloobchodné tržby bez započítania motorových palív stúpli o 0,4 percenta, pričom ekonómovia prognózovali zníženie o 0,4 percenta.

Za tri mesiace od apríla do júna maloobchodné tržby klesli o 1,2 percenta.

Očakáva sa, že britská centrálna banka (BoE) bude v rámci boja s infláciou v auguste pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, čo by mohlo ešte viac spomaliť ekonomiku.

Správa poradenskej spoločnosti GfK ukázala, že spotrebiteľská dôvera v Británii je rekordne nízka. Hlavným dôvodom je prudký rast cien potravín a palív.

Ďalšie dôležité správy

KK21 Frankfurt nad Mohanom - Predajca predáva ovocie a zeleninu na trhovisku 14. júna 2022 vo Frankfurte nad Mohanom. FOTO TASR/AP
A fruit and vegetable seller stands between his goods in the market hall in Frankfurt, Germany, Tuesday, June 14, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Miera inflácie v Británii v máji vystúpila na 9,1 percenta. To je maximum za 40 rokov