Doteraz najkomplexnejšia analýza stoviek vedeckých štúdií ukazuje, že obrovské uhlíkové emisie ľudstva tlačia klímu do stále nových katastrofálnych extrémov. Analýza The Guardian zistila, že prinajmenšom tucet najzávažnejších udalostí – od vražedných vĺn horúčav cez hurikány a suchá až po prehrievanie morí – by bez globálneho otepľovania spôsobeného človekom takmer nemohol vzniknúť.

Ľudia na celom svete prichádzajú o živobytie, no mnohí končia pre nepredvídateľné udalosti, ktoré priniesla klimatická kríza končia smrťou.

Ohromujúca rýchlosť

Najznepokojivejšie je, že toto všetko sa deje pri zvýšení priemernej teploty planéty len o  jeden stupeň Celzia. Vedci tvrdia, že globálne otepľovanie prebieha „ohromujúcou rýchlosťou“.

„Svet sa rýchlo mení a už nás to bolí – to je stručné zhrnutie,“ povedal profesor Maarten van Aalst, riaditeľ Medzinárodného klimatického centra hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Svet je v súčasnosti na ceste k zvýšeniu teploty Zeme až o dva a pol stupňa Celzia. To by vzhľadom na doterajší rýchly vývoj znamenalo oveľa väčšie utrpenie pre veľkú časť ľudstva.

Unikátna metóda

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa