Holandská vláda poskytne dve miliardy eur na projekt, ktorý sa má stať jedným z najväčších na zachytávanie a skladovanie uhlíka (CCS) na svete. Oznámil to prevádzkovateľ prístavu v Rotterdame. Projekt chystá konzorcium, ktoré zahŕňa firmy Royal Dutch Shell a ExxonMobil.

Shell a Exxon požiadali o podporu v januári, spolu s dodávateľmi priemyselných plynov Air Liquide a Air Products. Cieľom projektu je zachytiť oxid uhličitý, ktorý v oblasti rotterdamského prístavu vypúšťajú závody a rafinérie, a uložiť ho do prázdnych plynových polí v Severnom mori. Štátna pomoc odstráni najdôležitejšiu prekážku v projekte. Ten má začať prevádzku v roku 2024 a očakáva sa, že zníži emisie v oblasti okolo najväčšieho európskeho námorného prístavu zhruba o desať percent.

Press Conference By President von der Leyen, Commissioner Breton And Commissioner Reynders On The Commissions Response To SARS-CoV-2
Neprehliadnite

Európa odsúdená na neúspech: najväčší plán v histórii obeťou európskej politiky

Hovorca holandského ministerstva hospodárstva Dion Huidekooper zatiaľ odmietol správu komentovať. Dodal, že detaily k pomoci budú zverejnené, až budú prijaté rozhodnutia o všetkých žiadostiach o podporu na tento rok, čo sa čaká tento mesiac. Vláda sľúbila poskytnúť tento rok celkom päť miliárd eur na technológie, ktoré pomôžu k dosiahnutiu klimatických cieľov krajiny, a dostala žiadosti za 6,4 miliardy eur.

Holandsko, ktoré je domovom veľkých priemyselných podnikov a hlavného európskeho prístavu, patrí medzi krajiny s najvyššími emisiami skleníkových plynov na obyvateľa v Európe. Jeho cieľom je znížiť do roku 2030 emisie v porovnaní s rokom 1990 o 55 percent. Vlani boli emisie v porovnaní s rokom 1990 nižšie o 24,5 percenta, uviedla agentúra Reuters.