Vysoko nákazlivá koronavírusová mutácia delta bude mať pravdepodobne iba obmedzený vplyv na ekonomiku eurozóny, ktorá zostáva na ceste k silnému rastu v tohtoročnom aj budúcom roku. Uviedol to podľa agentúry Reuters hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane.

„Skutočnosť, že si delta nevyžiadala rozsiahlejšie opatrenia a že lokálne opatrenia sú primerane účinné, naznačuje, že z hľadiska celkovej ekonomiky je zatiaľ vplyv obmedzený," povedal Lane v rozhovore s agentúrou Reuters. Vyhliadky hospodárskeho rastu podľa neho zostávajú na podobnej úrovni ako v júni, kedy ECB zverejnila svoje posledné ekonomické odhady.

KK17 Berlín - Na archívnej snímke z 29. januára 2020 prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v Berlíne. Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v piatok 28. februára 2020 varoval, že šírenie koronavírusu COVID-19 by mohlo tento rok znížiť hospodársky rast Nemecka, keďže vírus zasiahol dodávateľské reťazce a aj turisti zostávajú doma. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 29.01.2020, Berlin: Jens Weidmann, Präsident der Bundesbank, nimmt an der Sitzung des Bundeskabinetts im Bundeskanzleramt
Neprehliadnite

Šéf Bundesbanky: ECB nemá zachraňovať štáty. Ak príde inflácia, musí sprísniť menovú politiku

„Povedal by som, že v podstate nie sme príliš ďaleko od toho, čo sme pre celý rok predpovedali v júni," uviedol Lane. Podľa júnových odhadov ECB by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny tento rok zvýšiť o 4,6 percenta a na budúci rok o 4,7 percenta.

Štatistický úrad Eurostat minulý týždeň potvrdil, že HDP eurozóny sa v druhom štvrťroku zvýšil o dve percentá po poklese 0,3 percenta v prvom kvartáli. Ekonomika eurozóny sa tak vymanila z dvojitej recesie, ktorú spôsobila pandémia ochorenia covid-19. V medziročnom porovnaní HDP eurozóny v druhom štvrťroku stúpol o 13,2 percenta.