Vízie, predstavy či názory na právne problémy. Poslanci parlamentného ústavnoprávneho výboru dnes vypočúvali uchádzačov o najcennejší sudcovský talár. Ústavnému súdu chýba jeden člen odvtedy, čo sa vzdal svojho mandátu Mojmír Mamojka. Niekdajší politik odišiel potom, ako sa objavili informácie o jeho údajnom stretnutí s Marianom Kočnerom. Sudca mu mal dávať právne rady, neskôr si chcel cez neho vybaviť obžalovaný podnikateľ z takzvaných mafiánskych zoznamov prepustenie z väzby, no neúspešne. 

Ak by sa M. Mamojka nevzdal funkcie hrozilo mu disciplinárne konanie. Podnet zvažoval jeho šéf a predseda košickej inštitúcie Ivan Fiačan. Náhradníka, alebo náhradníčku vyberie Národná rada SR pravdepodobne už budúci pracovný týždeň, medzi kandidátmi sa objavili aj staronové mená. Verejné vypočutie sprevádzala aj jedna kontroverzia, kandidát Stanislav Irsák neprišiel, pretože je híring podľa neho protiústavný. 

Záujem o funkciu na ústavnom súde má napríklad Robert Šorl, Ladislav Juszkó, Michal Matulník, Daniel Krošlák, Štefan Kseňák, Miroslav Babják a Andrea Olšovská. Viacerí z nich kandidujú opätovne. Do voľby sa prihlásila pôvodne aj Martina Jánošíková, ktorá napokon svoju kandidatúru stiahla.

Rok 2019

Ústavný súd vlani takmer skolaboval pod náporom práce a nedostatku ľudí. Mandát uplynul totiž až deviatim sudcom z trinástich a parlament celé mesiace nebol schopný zvoliť ich nástupcov. Voľba odštartovala krátko po novom roku, no definitívny počet sa zákonodarnemu zboru podarilo vybrať až v septembri. Proces výmeny sudcov sprevádzali viaceré kontroverzné momenty. Tie sa objavili aj pri menoslove vtedajších kandidátov. 

O post predsedu mal napríklad záujem dlhoročný premiér a dnes poslanec Robert Fico (Smer-SD). Jeho odchod na "luxusný dôchodok" sa napokon nekonal, pretože proti bola aj časť vládnych poslancov. Významnú úlohu pri R. Ficovi zohral aj exprezident Andrej Kiska, ktorý predsedovi Smeru odkázal, že by ho tak či tak nevymenoval, aj keby získal dostatočnú podporu poslancov. 

Medzi menami sa objavila aj Monika Jankovská, tohto času väzobne stíhaná za korupčnú kauzu v súdnictve. Jej spolukandidátom bol aj Kajetán Kičura, ktorý sa neskôr na neslávne preslávil nákupom predražených zdravotníckych pomôcok v čase celosvetovej pandémie ochorenia Covid-19, z postu šéfa Správy štátnych hmotných rezerv. K. Kičura je rovnako ako M. Jankovská v súčasnosti vo väzbe. 

13 sudcov a sudkýň

Inštitúcia má rozhodujúce slovo napríklad pri žiadosti o väzobné stíhanie sudcov, či prípad generálneho prokurátora. V marci tohto roka Slovensko v tejto súvislosti zažilo historický moment. Až trinásť sudcov a sudkýň skončilo v putách počas policajnej akcie s názvom Búrka. Vyšetrovateľ ich obvinil z viacerých trestných činov, medzi nimi bola napríklad aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, či vtedajšia dočasná šéfka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová. 

Po policajných výsluchoch putovala skupina do Košíc, kde zasadalo plénum ústavného súdu. Sudcovia dali súhlas na stíhanie svojich kolegov iba z časti, detailné rozhodnutie nie je známe dodnes.