Aktuálne plány dvoch bratislavských podnikateľov Michala Hudobu a Adriána Stolára smerujú za hranice Slovenska, do nových výrobných priestorov investujú desiatky miliónov eur, uvádza denník Hospodárske noviny (HN).

Ich skupina Heneken rozbehla biznis v roku 2007, zamerala sa na neželezné kovy. Dnes sú z nich obchodníci s rôznymi variáciami hliníka, horčíka, zinku či kremíka. Centrála spoločnosti sa nachádza v Bratislave, pobočky v Hongkongu a New Yorku.

Veľké nákupy expanziu nezastavili

 Ako informuje spravodajský denník, skupina pred štyrmi rokmi kúpila vybudovanú modernú zlievareň hliníka v Spišských Vlachoch, pred dvoma rokmi získali najväčšiu zinkovú zlievareň obsluhujúcu košickú U. S. Steel a minulý rok pozostatok Závodov Slovenského národného povstania v Žiari nad Hronom - spoločnosť Laná.

Na snímke výrobná prevádzka spoločnosti Heneken Melts v Spišských Vlachoch, zaoberajúca recykláciou hliníka a výrobou hliníkových ingotov určených na ďaľšie spracovanie.
Neprehliadnite

Slovenskí obchodníci vybudovali na Spiši hlinikáreň, kde sa okolo pecí budú pásť pávy

Ani veľké nákupy expanziu nepozastavili. Chystajú dve veľké investície. Heneken postaví na a zelenej lúke v Srbsku a Turecku nové výrobné závody.

„Výšku investície v Srbsku máme vyrátanú približne na 20 miliónov eur, zamestnáme v prvej fáze okolo 100 ľudí. Investícia v Turecku bude približne na úrovni desať miliónov eur v prvej fáze a zo začiatku zamestná 80 ľudí,“ potvrdil pre HN výkonný riaditeľ spoločnosti Michal Hudoba.

V Srbsku aj Turecku vidia výhody

Výhodou Srbska je jeho dostupnosť, neexistujúca konkurencia a dohoda krajiny o voľnom obchode. „Ide o dohody, ktoré má Srbsko napríklad s Európskou úniou, ako aj s krajinami Euroázijského hospodárskeho spoločenstva,“ konštatuje šéf Slovenskej rady exportérov Lukáš Parízek.

Heneken
Neprehliadnite

Heneken kupuje výrobcu hliníkových vodičov zo Žiaru nad Hronom

„Srbsko ponúka významné investičné stimuly. Teda niečo, čo majú u nás prevažne zahraniční investori,“ konštatuje M. Hudoba s tým, že o čiastočnú nepriamu pomoc štátu sa uchádzala ich fabrika v Spišských Vlachoch, ale neuspela.

Výroba v Turecku by mala byť spustená koncom budúceho roka. „Technológie už máme z veľkej časti pripravené. Profilom pôjde o fabriku veľmi podobnú tej v Spišských Vlachoch,“ uviedol M. Hudoba. Investícia je joint venture s miestnym partnerom. Heneken pritom v projekte zastáva majoritnú časť s podielom na úrovni 75 percent, informuje webový portál.

Dôležité lacnejšie energie

Cestná a železničná infraštruktúry, prípadne námorná preprava, ako aj poloha a priaznivé napojenie na medzinárodné logistické reťazce znižujú náklady a zrýchľuje odberateľsko-dodávateľskú synergiu, tvrdí L. Parízek.

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia n
Neprehliadnite

Fabrika Heneken Melts v Spišských Vlachoch pozastaví svoju výrobu

Nemenej dôležitá je aj cena energií. Tá na porovnanie bola v marci tohto roka podľa portálu Globalpetrolprices.com v Turecku na úrovni 72 eur za megawatthodinu, v Srbsku 94 eur a na Slovensku si za ňu výrobné podniky zaplatili 155 eur, uvádza denník.

Krízu v energetickom priemysle vníma Heneken ako problém, no nedopláca na ňu, keďže energie mal vopred zakontrahované. Nevýhodou Slovenska sú aj vysoké poplatky, vyššie ako v ostatných krajinách Únie, preto sú domáce fabriky sú nekonkurencieschopné hneď dvakrát - voči tretím krajinám aj voči členským štátom spoločenstva.