Nemecký výrobca komponentov pre automobilový priemysel plánuje rozšíriť svoju prevádzku v Bánovciach nad Bebravou o nové výrobné priestory. Investíciu v hodnote viac ako 1,7 milióna eur zabezpečí pre firmu Hella Slovakia Signal-Lighting bánovská spoločnosť zaoberajúca sa správou budov Kord Sipox, ktorá predložila svoj zámer orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Výroba kompletných modulov

Investícia počíta s vybudovaním prístavby haly v bývalom priemyselnom areáli Tatra, ktorá bude slúžiť bánovskému subdodávateľovi pre automobilky na výrobu kompletných modulov pre automobily, klimatizačné systémy a palubnú kabeláž.

Prístavba sa bude nachádzať v blízkosti dvoch hál, ktoré má bánovský výrobca v nájme a podľa zámeru má zabezpečiť plynulé prepojenie výrobných tokov v týchto halách.

KK39 Puurs - Zamestnanci pracujú v závode farmaceutickej spoločnosti Pfizer počas návštevy predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v belgickom meste Puurs 23. apríla 2021. FOTO TASR/AP
Employees work at the Pfizer pharmaceutical company during an official visit of European Commission President Ursula von der Leyen in Puurs, Belgium, Friday, April 23, 2021. (John Thys, Pool via AP)
Neprehliadnite

Keď štát prestane pomáhať firmám, tie budú šetriť všade, kde sa dá, predpokladá Klub 500

Správcovská spoločnosť odhadla investičné náklady na stavebnú a technologickú časť na 1 710 000 eur bez dane z pridanej hodnoty, s realizáciou zámeru chce začať ešte tento rok.

Koncern Hella je na Slovensku lídrom vo výrobe svetelnej techniky pre automobilový priemysel. Zamestnáva takmer 4 000 ľudí. Vybudoval štyri výrobné závody. Vyrába svetlomety (Kočovce), zadné združené svetlá (Bánovce nad Bebravou), osvetlenie karosérie (Trenčín) a interiérové osvetlenie (Trenčín a Bratislava).

Pokles dopytu

Subdodávateľ začiatkom júna informoval, že všetky svoje aktivity sústredí do Trenčianskeho kraja a zastreší ich prostredníctvom novej firmy v Kočovciach. Na Považie presunie aj výrobu z najmenšieho závodu koncernu v Bratislave.

Výrobcu svetiel pre automobilky vlani zasiahol pokles dopytu spôsobený pandémiou ochorenia COVID-19 a už existujúca medzera vo využívaní kapacít v niektorých slovenských závodoch.

To vyústilo do prepustenia niekoľkých desiatok zamestnancov z pobočiek v Bánovciach nad Bebravou a Trenčíne. Firma vtedy ponúkla pracovníkom miesta v sesterskej firme v Kočovciach.