Strana Vlasť a jej líder nemajú núdzu o finančné dary rôznych veľkostí. Prispievajú im nielen bežní ľudia, ale aj jeho vlastní stranícki kolegovia. Pôžičku 100-tisíc eur strana dostala aj od Ivety Gálošovej Bušovej, ktorá má na kandidátke číslo 12. Podľa informácií portálu aktuality.sk má aj kontakty na podnikateľa zo Žiliny Georgea Trabelssieho.

Advokátka má pestrú minulosť. Pracovala na právnom oddelení spoločnosti Zberne surovín Žilina, neskôr bola úradníčkou na Okresnom súde v Martine. Od roku 2019 má vlastnú advokátsku prax a pracuje pre kanceláriu Krnáč, Korčok & Partners, ktorá zastupuje aj žilinského podnikateľa G. Trabelssieho. Je aj v dozornej rade Žilinskej parkovacej spoločnosti, ktorá patrí G. Trabelssiemu.

Vplyvný žilinský podnikateľ sa o politických aktivitách a preferenciách svojej advokátky a spolupracovníčky dozvedel len nedávno. Podľa jeho vlastných slov nepochádza I. Bušová z chudobnej rodiny, nemala teda problém požičať pomerne veľký obnos peňazí. G. Trabelssie priznáva, že Š. Harabina pozná, no jeho politické aktivity a stranu Vlasť nepodporuje.

O tom, odkiaľ advokátka peniaze má, hovoriť nechce. „Nevidím nič netradičné na tom, ak finančne podporujem stranu Vlasť ako jej kandidátka,“ povedala pre aktuality.sk I. Bušová.

Strana Vlasť má okrem darov aj veľa pôžičiek. Líder strany Š. Harabin tvrdí, že strana má v prieskumoch viac ako 20 percent, no podľa súčasných prieskumov sa do parlamentu nedostane a nebude mať ani nárok na finančný príspevok od štátu. Je diskutabilné, ako chce pôžičky neskôr splácať.