Učiteľom sa umožnilo prihlasovať sa na tretiu dávku očkovania proti ochoreniu covid-19. Vyhlásil to minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas rokovania vládneho kabinetu. Učitelia sa podľa jeho slov už prihlasujú na tretiu dávku.

,,Jediné, čo nás zachráni z pandémie, je očkovanie. Som veľmi rád, že sa už učiteľom umožnilo prihlasovať na tretiu dávku, že dostávajú jednotlivé SMS s PIN kódmi. Dostávam aj správy, že učitelia sa prihlasujú." vyhlásil pred novinármi minister.

Školský semafor

Gröhling priblížil, že učitelia dostávajú SMS z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) po uplynutí šiestich mesiacov. ,,Následne pod PIN kódom, ktorý majú v SMS, sa môžu prihlásiť v systéme, kde je vygenerované miesto. Štandardne, ako všetci ostatní," povedal.

Tzv. covidové prázdniny ministerstvo neplánuje. ,,Stále pôjdeme režimom školského semaforu, kde majú regionálne úrady verejného zdravotníctva právomoc v rámci 'ohniska' uzatvoriť jednotlivé triedy," priblížil minister.

Covid-19
Neprehliadnite

Covid-19: Na Slovensku pribudlo viac ako 6-tisíc chorých, zásadne stúpli hospitalizácie

Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 83 percent žiakov, dištančným spôsobom 17 percent školákov. Počas utorkového rokovania vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Státisíce antigénových testov

Zo 17 percent dištančne vzdelávajúcich sa 15 percent žiakov vzdeláva online, dve percentá prostredníctvom pracovných listov či telefonicky. ,,Som rád, že drvivá väčšina žiakov sa stále vzdeláva prezenčne v školách," povedal minister s tým, že dôležité je očkovanie. ,,Až 80 percent hospitalizovaných nie je očkovaných," skonštatoval.

V predchádzajúcom týždni vykonali v školách vyše 376 000 antigénových samotestov. ,,Šiesty týždeň po sebe je to najväčší počet antigénových samotestov. Miera pozitivity z týchto testov je 1,4 percenta," priblížil minister s tým, že postupne sa miera pozitivity zvyšuje.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy a reformnej jeseni v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

B. Gröhling: Zmeny v novele zákona o VŠ vychádzajú z analýz a štúdií

Momentálne evidujú 2,7 percenta zamestnancov škôl s aktívnym ochorením covid-19 cez PCR test a 1,4 percenta žiakov pozitívnych na toto ochorenie.

,,Momentálne evidujeme 10 500 žiakov, korí sú pozitívni cez antigénový test. Za posledný týždeň sme sa dostali na úroveň distribúcie 9.200.000 samotestov pre žiakov. Pomaly sa dostávame do fázy, kedy bude mať každý jeden žiak 25 testov," uzavrel minister školstva.

Viac o téme: Covid-19

Výjazdové očkovacie jednotky Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú v sobotu k dispozícii záujemcom o očkovanie priamo v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici, kde sa môžu nechať zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen. V BBSK bude od budúceho týždňa deväť čiernych okresov z 13, čo znamená výrazné obmedzenie prevádzok v podobe zatvorených hotelov, reštaurácií či fitnescentier. Na snímke zdravotník si naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti
Neprehliadnite

Slovensko v číslach : Očkovanie zrazilo počty obetí covidu-19