Globálny voľný obchod je v kríze, povedala generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová na stretnutí s japonským premiérom Šigerom Išibom.
„Obchod čelí veľmi náročným časom,“ vyhlásila. „Mali by sme sa pokúsiť využiť krízu ako príležitosť na vyriešenie problémov, ktoré máme.“
Šéfka WTO má veľké očakávania od Japonska ako šampióna otvorených trhov, keďže americký prezident Donald Trump ich narúša rýchlo sa meniacimi colnými tarifami.
Tokio ako kľúčový predstaviteľ multilaterálneho obchodného systému musí pomôcť udržať, posilniť a reformovať WTO, citovalo riaditeľku organizácie domáce ministerstvo zahraničných vecí.
Japonsko ešte nedosiahlo dohodu s Trumpovou administratívou o znížení ciel vrátane poplatkov na autá, oceľ a hliník.
WTO zohrala kľúčovú úlohu v predchádzajúcich desaťročiach, keď sa USA a ďalšie veľké ekonomiky presadzovali liberalizáciu obchodu. Odstránenie mnohých protekcionistických prekážok napomohlo rozmachu Japonska alebo Číny ako exportných výrobných centier.
Ďalšie dôležité správy
