Podmienky získania nároku na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov sa upravia, vyplýva z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú schválila Národná rada. Týka sa aj výsluhového dôchodku generálneho prokurátora, ktorý naň získa nárok po štyroch rokoch funkčného obdobia, ale iba v prípade, ak funkciu prokurátora vykonával najmenej 20 rokov.
Medzi dôvody, pre ktoré sa prokurátor môže vzdať funkcie, pribudne aj vznik nároku na výsluhovú penziu.
Základnou podmienkou na jej priznanie bude zánik služobného pomeru vzdaním sa funkcie v prípade, ak o výsluhový dôchodok požiada prokurátor po 20-tich rokoch výkonu funkcie. Výška výsluhového dôchodku by mala byť 0,8 percenta za každý rok vo funkcii.
Generálny prokurátor bude mať nárok na výsluhový dôchodok, ak by mu zanikol služobný pomer vzdaním sa funkcie po uplynutí najmenej štyroch rokov funkčného obdobia. Výsluhový dôchodok má byť v takom prípade rovnaký, ako základný plat prokurátora generálnej prokuratúry.
Upraví sa aj odchodné prokurátorov. Právo na predčasné odchodné získa prokurátor aj v prípade, ak funkciu vykonával najmenej 20 rokov. „Podmienkou na vznik nároku na predčasné odchodné bude zánik funkcie vzdaním sa jej v čase, keď ešte nemá nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok,“ uviedol predkladateľ návrhu Daniel Karas zo Smeru-SD.
Prokurátorovi v tomto prípade vznikne nárok na predčasné odchodné rovnajúce sa štyrom základným platom. Maximálne by ale mohol dosiahnuť predčasné odchodné desať základných platov, ak funkciu vykonával najmenej 28 rokov.
Ďalšie dôležité správy
