Krachujúcim podnikateľom v gastrobiznise by okrem už oznámenej štátnej pomoci mohli pomôcť kompenzačný fond a gastropoukazy. Ide o funkčné riešenia, ktoré by poskytli finančnú podporu bez zdĺhavých legislatívnych procesov. Informovala o tom Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

Úrad vlády SR predstavil schému pomoci pre domáci cestovný ruch, ktorá predstavuje 100 miliónov eur. ,,My, samozrejme, vítame každé euro, ktoré podnikateľom v gastrobiznise pomôže. Na druhej strane, príspevok vo výške od štyroch do desiatich percent v závislosti od poklesu tržieb nemusí stačiť," zhodnotila Koreny.

KK20 Praha - Zamestnanec zatvára reštauráciu v piatok 9. októbra 2020 v Prahe. V Česku pribudlo v piatok 8618 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, ako vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na sobotu. Je to vôbec najvyšší prírastok od začiatku pandémie a počas tohto týždňa už štvrtý rekord za sebou. FOTO TASR/AP
A staff member closes down 2 restaurant in Prague, Czech Republic, Friday, Oct. 9, 2020. The Czech government has responded to new record high
Neprehliadnite

Nové pandemické opatrenia budú pre gastro sektor likvidačné

Iniciatíva preto navrhuje vytvoriť dlhodobý kompenzačný fond, cez ktorý by štát adresne nasmeroval tok finančnej pomoci podľa toho, aké overiteľné straty podnikatelia utrpeli na základe ich registrácie a požiadaviek. ,,Uvedomujeme si, že zmeny v zákonoch predstavujú zdĺhavý proces, preto treba nájsť také riešenia, ktoré nie sú od nich závislé. Fíni napríklad dostali už počas prvej vlny až 120 miliónov eur od Európskej komisie, aby odškodnili tie reštauračné spoločnosti, ktoré utrpeli koronakrízou," dodala Koreny.

Reštaurácie potrebujú hostí a štát zasa potrebuje, aby fungovali a zamestnávali ľudí. Preto iniciatíva navrhuje aj zavedenie tzv. gastropoukazov, ktoré udržia zákazníkov a zabezpečia reštauráciám aspoň základné tržby.

RICHARD SULÍK Súčasný minister hospodárstva si nemyslí, že sa byt rýchlo predá, preto nechce hovoriť o tom, ako si jeho hodnotu podelia s exmanželkou.
Neprehliadnite

Gastrolístky by mali byť dobrovoľné, hovorí Sulík

,,Viedeň takto zasanovala miestnu gastroscénu sumou 40 miliónov eur. Štát by vedel takéto gastropoukazy distribuovať cez existujúce informačné systémy podpory stravovania alebo vstúpiť do rokovania s firmami, ktoré distribuujú v nejakej inej forme rôzne poukážky," uviedla Koreny. Gastropoukazy podľa nej predstavujú rýchle a efektívne riešenie, ktoré by napomohlo udržaniu zamestnanosti, a to pri zachovaní príjmových mechanizmov na strane štátu.