Francúzsky prezident Emmanuel Macrona v utorok na stretnutí s verejnosťou v departemente Drôme dostal od jedného z prizerajúcich sa facku. Macron prichádzal k davu za zábranami, podával si ruky s ľuďmi, jeden muž mu najprv priateľsky rukou potriasol, potom ju stisol a druhou rukou ho udrel do tváre. Jeho ďalším pokusom o sfackovanie hlavy štátu zabránila ochranka. Elyzejský palác potvrdil pravdivosť videa z incidentu, ktoré zverejnila stanica BFM TV. Napadnutie odsúdilo niekoľko politikov naprieč spektrom, prezident sám vec označil za akt „ultranásilného indivídua“.

„Je potrebné tento incident relativizovať, považujem ho za ojedinelý. Nesmie to zatieniť ostatné dôležité témy, ktoré sa týkajú života mnohých ľudí. Je potrebné rešpektovať funkcie Republiky a tento boj nevzdám,“ uviedol prezident Macrona v rozhovore s denníkom Le Dauphiné. Podčiarkol tiež skutočnosť, že zvolených politikov je možné zase kedykoľvek odvolať a tak sa voliči nesmú uchyľovať k násilným činom. Inak je podľa Macrona „v ohrození samotná demokracia“.

Prezident Macron minulý týždeň odšartoval šesťtýždňové domáce turné, pri ktorom chce podľa Elyzejského paláca „siahnuť na tep“ Francúzska, ktoré sa práve vynára z krízy spôsobenej pandémiou covidu-19.

„Politika nesmie byť v žiadnom prípade násilná, ani slovné útoky, nieto ešte fyzické,“ vyhlásil pred poslancami francúzsky premiér Jean Castex.

Emmanuel Macron
Neprehliadnite

Podľa Macrona by EÚ mala od základu zmeniť svoj vzťah k Rusku a Bielorusku

Za „gesto, ktoré je v demokracii neprípustné a hodné odsúdenia“, označila facku šéfka krajnej pravice Marine Le Penová. Neobvykle s ňou súhlasil aj radikálne ľavicový Jean-Luc Mélenchon, ktorý na twitteri napísal, že stojí za prezidentom.

Ku konfliktu došlo v obci Tain-l'Hermitage pred strednou hotelovou školou, ktorú Macron navštívil. Hoci na videu situácia vyzerá ako zásah, spolupracovníci prezidenta podľa agentúry AFP trvajú na tom, že išlo len o „pokus o facku“. Polícia zadržala v súvislosti s napadnutím dvoch 28-ročných mužov Artura a Damiena. Obaja sú z blízkeho okolia a dosiaľ nemali žiadne konflikty s políciou. Pri útoku prevolávali roajalistické heslo a podľa zistení denníka Le Figaro hlavný útočník na sociálnych sieťach sleduje krajne pravicových umelcov a osobnosti. Jeho hlavným koníčkom je tematika rytierov a stredoveké šermiarske boje, ktoré vyučuje. Obaja muži sú údajne napojení na protestné hnutie „žltých viest“, ktoré na konci roka 2018 dokázalo dostať do ulíc francúzskych miest státisíce ľudí.

Podľa právnika osloveného listom Le Figaro za facku, ktorá nespôsobila pracovnú neschopnosť, hrozí maximálna pokuta 750 eur. Za napadnutie prezidenta však platia iné pravidlá podľa zákona z roku 1881, ktorý za slovné napadnutie alebo urážku hlavy štátu vymeriava pokutu až 45 000 eur a až tri roky väzenia. Za prezidentovania Charlesa de Gaulla ju muselo uhradiť 350 ľudí, najčastejšie spisovateľov a novinárov, doplňuje Le Figaro. O výške trestu aj pokuty pre dnešného útočníka rozhodne súd.

WA 11 Riga - Francúzsky prezident Emmanuel Macron gestikuluje na spoločnej tlačovej konferencii s lotyšským premiérom Krišjanisom Karinšom počas stretnutia v Rige v stredu 30. septembra 2020. FOTO TASR/AP    French President Emmanuel Macron gestures speaks during press conference with Latvian Prime Minister Krisjanis Karins at the National Museum of Arts in Riga, Latvia, Wednesday, Sept. 30, 2020. (AP Photo/Roman Koksarov)
Neprehliadnite

Macron vyzval Európu na rýchlu a koordinovanú reakciu voči terorizmu

Francúzsky prezident sa v tieto dni snaží zapôsobiť na voličov pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami a tiež pred súbojom o prezidentský úrad plánovaným na budúci rok, píšu francúzske médiá.

Po incidente prezident pokračoval vo svojom turné po Francúzsku. V snahe ukázať, že sa nenechá zastrašiť, sa o niekoľko hodín neskôr vydal spoločne s manželkou Brigitte priamo doprostred davu priaznivcov v meste Valence, píše AFP. Ranný stret v tej chvíli označil za „hlúposť“. „Keď sa hlúposť spojí s násilím, je to neprijateľné,“ dodal prezident Macron.