Francúzsky prezident Emmanuel Macrona ponúkol britskému ministerskému predsedovi Borisovi Johnsonovi reset, teda nový štart vzťahov oboch krajín za podmienky, že Johnson dodrží brexitovou dohodu, ktorú už podpísal s Európskou úniou. Obaja štátnici sa zišli ráno v Cornwalle, kde sa od piatku koná summit ekonomicky vyspelých krajín zo skupiny G7. To, že Johnson musí dodržať to, k čomu sa v brexitovej dohode zaviazal, zdôraznila pri stretnutí s premiérom aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Agentúra Reuters píše, že hoci odpútanie Británie od EÚ bolo vlani dokončené, vzťahy Londýna s blokom, najmä so susedným Francúzskom, sa zhoršili. Macrona sa stal za jeho odmietanie dodržať podmienky brexitovej dohody najhlasnejším kritikom Londýna. Pred hlavným pojednávaním skupiny G7 sa Johnson stretol s Macronom, von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Čakajú ho tiež rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Macron podľa agentúr zdôraznil, že Francúzsko a Británia majú spoločné záujmy, ale ich vzťahy sa môžu zlepšiť jedine, keď Johnson dodrží svoje záväzky vyplývajúce zo zmlúv okolo brexitu. ,,Prezident povedal Borisovi Johnsonovi, že je potrebné britsko-francúzske vzťahy resetovať. Možné to bude, keď (Johnson) splní slovo, ktoré dal Európanom," povedal zdroj, ktorý agentúra Reuters nemenovala.

Francúzsky prezident dostal facku
Neprehliadnite

Francúzsky prezident Macron dostal na stretnutí s verejnosťou facku

Tiež von der Leyenová premiérovi povedala, že musí dodržať to, čo podpísal. Zdôraznila, že dvadsaťsedmička je v tomto bode jednotná. ,,Obe strany musia dodržať, na čom sa dohodli," povedala. Očakáva sa, že Merkelová pri rokovaní s britským premiérom zmieni nezhody okolo takzvaného severoírskeho protokolu, ktorý je súčasťou brexitovej dohody. Johnson čoby hostiteľ summitu chce, aby sa účastníci zamerali na globálne témy, zároveň ale trvá na svojej pozícii týkajúcej sa obchodovania so Severným Írskom. Vyzýva EÚ, aby prejavila väčšiu pružnosť a uľahčila obchodovanie Británie s touto časťou, ktorá priamo susedí s Írskom čoby členskou krajinou EÚ.

Protokol počíta s tým, že sa Severné Írsko bude riadiť rovnakými obchodnými pravidlami ako EÚ, aby sa zabránilo vytvoreniu tvrdej hranice medzi týmto územím a Írskom. Londýn však k nevôli EÚ jednostranne odložil sľúbené kontroly tovaru na trase medzi zvyškom Británie a Severným Írskom, lebo to podľa Johnsonovej vlády narúša každodenné pohyb tovaru do Severného Írska.

Britské médiá si všimli, že sa Johnson pred dnešnými celodennými rokovaniami zohrial behom po pláži a potom tiež plávaním v mori. Aktivisti z charitatívnej organizácie OXFAM na pláži zahájili protest, ktorým chcú pripomenúť svoje požiadavky voči najvplyvnejším politikom sveta. S papierovými maskami v podobe účastníkov summitu a v plátených ležadlách sa snažili pripomenúť, že sa bohaté štáty musia pričiniť k zníženiu škodlivých emisií a pomôcť tým, ktorí sú klimatickými zmenami najviac ohrození.