Francúzsko vyčlení viac než 8 miliárd eur na pomoc podnikom na riešenie vysokých cien energií. Cieľom je umožniť firmám nielen zvládať rastúce ceny elektrickej energie a plynu, ale zároveň im umožniť konkurovať nemeckým podnikom, ktoré vysokou finančnou injekciou podporila nemecká vláda. 

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire predstavil plán pomoci podnikom v sobotu, pričom uviedol, že hodnota balíka dosiahne 8,4 miliardy eur. V rámci pomoci budú môcť napríklad malé firmy ťažiť z cenového stropu na energie, ktorý už platí pre domácnosti. Podporu však získajú aj veľké podniky. Na pomoc domácnostiam oznámila vláda už skôr balík v hodnote približne 45 miliárd eur.

Aby pravidlá EÚ platili pre všetky firmy

„Francúzske spoločnosti budú chránené tak ako nemecké,“ povedal Le Maire pre rozhlasovú stanicu France Inter. Zároveň dodal, že Francúzsko bude trvať na tom, aby pravidlá Európskej únie v oblasti hospodárskej súťaže platili pre všetky firmy, či sú francúzske, nemecké, talianske alebo španielske.

Francúzsky balík pomoci pre firmy reaguje na rozhodnutie nemeckej vlády vyčleniť na riešenie energetickej krízy celkovo až 200 miliárd eur. Balík v tejto hodnote schválil nemecký parlament koncom októbra. Z fondu budú môcť okrem domácností ťažiť aj firmy. Práve to vyvolalo kritiku v ďalších krajinách Európskej nie, ktoré sa obávajú zvýhodňovania nemeckých podnikov na úkor ostatných.

Ďalšie dôležité správy

WA 38 Paríž - Žena sa prechádza v Tuilerijských záhradách pred Eiffelovou vežou v Paríži v utorok 23. augusta 2022. FOTO TASR/AP

A woman walks in the Jardin des Tuileries, in front of the Eiffel Tower in Paris, France, Tuesday, Aug. 23, 2022. (AP Photo/Aurelien Morissard)
Neprehliadnite

Francúzskej ekonomike by nemalo hroziť tvrdé pristátie, recesia je však možná