Srbský prezident Aleksandar Vučič v pondelok povedal, že Srbsko sa v otázke členstva v EÚ ďalej nepohne, ak nezváži „francúzsko-nemecký“ plán pre vzťahy s Kosovom. Kompromis je podľa neho v tomto prípade asi jedinou možnosťou, inak blok prestane do krajiny investovať, píše Euractiv.

Vučičove slová však zrejme veľmi nezavážia, pretože Srbi ešte nikdy nepodporovali členstvo v EÚ tak slabo, ako teraz. Väčšina z nich by bola radšej, keby krajina ostala mimo blok.

EÚ predstavila Belehradu a Prištine svoj návrh o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom v septembri a decembri roku 2022. Podporu mu vyjadrili Nemecko, Francúzsko i Spojené štáty, avšak podrobnosti súčasnej verzie tohto plánu ešte neboli potvrdené. Návrh pravdepodobne obsahuje požiadavku, aby Srbsko prijalo nezávislosť Kosova aj napriek tomu, že jeho existenciu formálne neuznáva. Okrem toho by malo umožniť Kosovu pridať sa k medzinárodným inštitúciám, akými sú NATO či EÚ.

Podľa Vučiča je tento návrh akýmsi plánom a rokovacím rámcom, v ktorom len ťažko nájsť niečo, čo by Srbsko nadchlo.

„Aby ľudia rozumeli, v Európe sa ďalej nepohneme, ak v tejto otázke nebudeme spolupracovať,“ vysvetlil srbský prezident s tým, že ho únijní i americkí diplomati varovali, že ak návrh neprijme, tak dôjde k pozastaveniu západných investícií do krajiny či rokovaní s EÚ.

Či sa Srbsko týmto požiadavkám podvolí podľa Vučiča závisí od toho, čo na to povie parlament a obyvatelia, ktorých názor treba brať do úvahy. Podpora EÚ v Srbsku je však veľmi nízka a otázka Kosova je pre Srbov veľmi dôležitá. Je teda nepravdepodobné, že vyhrážky pozastavením procesu budúceho členstva v EÚ na mnohých voličov zafungujú.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava srbský prezident Aleksandar Vučič a slovenský vyslanec EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslav Lajčák počas stretnutia v srbskom Belehrade 25. augusta 2022.
Neprehliadnite

Vučič sa rozhodol. Pre Srbsko nechce izoláciu a je otvorený kompromisu v prípade Kosova