Francúzsko vyzvalo svojich občanov, aby väčšiu časť januára pracovali z domu. Dôvodom je snaha o zastavenie šírenia vysoko infekčného koronavírusového variantu omikron.

Zamestnanci, ktorí môžu pracovať z domu, tak musia urobiť najmenej tri a, ak je to možné, tak štyri dni v týždni, aby na minimum obmedzili svoje spoločenské kontakty. V pondelok to podľa agentúry Bloomberg povedal francúzsky premiér Jean Castex. 

WA 22 Atény - Deväťdesiatsedemročná Georgia Bisti-Bavellová dostáva tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/Biontech v Aténach 22. decembra 2021. Orgány verejného zdravotníctva v Grécku zintenzívnili očkovanie treťou posilňujúcou dávkou u seniorov a ľudí s pohybovým obmedzením. Zdravotných pracovníkov privážajú praimo k nim domov taxíky, ktoré prenajíma agentúra mimo Atén.  FOTO TASTR/AP  

Georgia Bisti-Bavella, 97, smiles as she receives a booster Pfizer-BioNTech vacc
Neprehliadnite

Juh Európy valcuje ďalšia vlna, Taliansko a Francúzsko hlásia rekordné počty nakazených

Bez jedla v kinách

Nové opatrenia vstúpia do platnosti 3. januára a mali by platiť tri týždne. Nebudú sa však týkať len práce z domu.

V pohostinstvách a reštauráciách bude povolené podávať jedlo len hosťom sediacim pri stoloch; v divadlách a kinách bude platiť úplný zákaz konzumácie jedál a nápojov.

Počet účastníkov hromadných podujatí bude vo vnútorných priestoroch obmedzený na dvetisíc a vonku na päťtisíc, čo však nebude platiť pre politické mítingy.

Bary len pre zaočkovaných

„Vo Francúzsku a v Európe je situácia v zdravotníctve nesmierne napätá," povedal Castex novinárom s tým, že francúzska vláda napriek tomu nenariadila na Nový rok zákaz vychádzania, ani neodložila návrat detí do škôl po zimných prázdninách.

Vláda však navrhuje, aby od polovice januára mohli bary, reštaurácie a kultúrne podujatia navštevovať len plne zaočkovaní, čo však ešte musí schváliť parlament.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský navštívili  Nemocnicu Ružinov, kde sa boli pozrieť na Oddelenie intenzívnej medicíny, 23. novembra 2021 v Bratislave. Na snímke pacienti. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Francúzske zdravotníctvo je v dôsledku pandémie covidu-19 pred kolapsom

Macron chce zachraňovať aj ekonomiku

Francúzsko zaznamenalo v sobotu rekordný počet viac ako 100-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je dôsledok rýchleho šírenia variantu omikron. Podobne sú na tom aj iné európske krajiny vrátane Británie a Talianska.

Prezident Emmanuel Macron, ktorý sa v apríli s najväčšou pravdepodobnosťou bude uchádzať o znovuzvolenie, sa zaviazal, že šírenie vírusu zastaví tak, aby to nemalo nepriaznivý vplyv na francúzsku ekonomiku.

JB 21 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie pri príležitosti prevzatia predsedníctva jeho krajiny v Rade EÚ od 1. januára 2022, v Paríži 9. decembra 2021. FOTO TASR/AP

French President Emmanuel Macron delivers a speech during a press conference on France assuming EU presidency, Thursday, Dec. 9, 2021. French President Macron plans to present the priorities for France's upcoming presidency of the European Union, a tenure that overlaps with the country's presiden
Neprehliadnite

Francúzske predsedníctvo v Rade ministrov musí byť podľa Macrona momentom pravdy pre celú EÚ

Viac o téme: Covid-19

Viac o téme: Omikron