Francúzski výrobcovia šampanského za sebou majú úspešný rok. Vlani predali viac ako 320 miliónov fliaš tohto šumivého vína z kraja Champagne, čo je medziročne o 32 percent viac. S odkazom na francúzsky výbor pre šampanské o tom dnes informovala agentúra AFP.

Rekordný predaj

Výrobcovia za svoje šampanské utŕžili rekordných 5,5 miliardy eur. Spotrebiteľa od nákupu neodradili ani protipandemické opatrenia. Nárast zaznamenala domáca spotreba. „Spotrebitelia sa rozhodli, že si to doma spríjemnia," uvádzajú výrobcovia.

V prvom roku pandémie sa pritom sektor ešte stretával s poklesom predaja o 20 percent. Na tržbách v roku 2020 sa negatívne odrazil prudký pokles cestovného ruchu a menej usporiadaných akcií.

Vlani sa ale dopyt znova zdvihol – a prekvapil niektorých výrobcov, ktorí mali problémy s dodávkami. V Španielsku napríklad dočasne neboli skladom značky Ruinart, Moët & Chandon a Dom Pérignon.

Trh vzrástol

Francúzsky trh vzrástol o 25 percent na takmer 142 miliónov fliaš a vrátil sa na úroveň roku 2019. Ďalej sa zvýšil vývoz a dosiahol nový rekord 180 miliónov fliaš. Úroda šampanského však vlani rekordná nebola.

Za zlou úrodou stáli jarné mrazy a daždivé leto. Pivnice vinárov sú ale stále plné, pretože šampanské musia zrieť dlhšie ako rok.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke reportáž vo Vysokých Tatrách, kde sme mapovali situácia počas Silvestrovskej noci.
Neprehliadnite

Export šumivých vín z Európskej únie v roku 2020 klesol prvýkrát za desaťročie