Francúzska krajná pravica dúfa vo víťazstvo talianskej pravicovej koalície pod vedením Giorgii Meloniovej vo voľbách 25. septembra a snaží sa využiť príležitosť väčšieho projektu do budúcna, povedal pre EURACTIV France poslanec Európskeho parlamentu a šéf strany Rassemblement National v Európskom parlamente Jean-Paul Garraud.

Vyhliadka, že Meloniová sa stane budúcou talianskou premiérkou, vzbudzuje v Európe krajne pravicový apetít.

„V Taliansku vidíme to, čo vidíme všade. Vôľa ľudu sa uberá rovnakým smerom a nie je na nej nič extrémne. Je to demokratické," povedal Garraud a pripomenul výsledky novej švédskej exekutívy a Francúzska v posledných prezidentských a parlamentných voľbách.

Garraudova strana je v Európskom parlamente spojená s protieurópskou skupinou Identita a demokracia (skupina ID), zatiaľ čo Meloniovej strana Bratia Talianska patrí do euroskeptickej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Meloniová vedie pravicovú koalíciu so stranou Liga (skupina ID v Parlamente EÚ) Mattea Salviniho a stranou Forza Italia (Európska ľudová strana) Silvia Berlusconiho.

Podľa prieskumov verejnej mienky sa predpokladá, že jej koalícia zvíťazí nad ľavicovou koalíciou vedenou stredoľavicovým lídrom Enricom Lettom.

Podľa Garrauda by Meloniovej víťazstvo mohlo vytvoriť impulz pre protieurópsky blok v celej EÚ.

„Celkový politický vývoj Talianska sa mi zdá byť zjavne veľmi priaznivý. Najmä preto, že v ECR máme veľa priateľov. Samozrejme, ide o vytvorenie veľkej skupiny," povedal Garraud.

Na otázku, či skutočnosť, že Meloniová patrí do ECR, môže byť problémom, francúzsky politik odpovedal:

„Je to pozitívna perspektíva. Všeobecná perspektíva je priaznivá, pretože sa zhodujeme v mnohých témach, najmä pokiaľ ide o vývoj Európy. Sú tam nuansy, ale to hlavné tam je. To môže položiť spoločný základ, na ktorom môžeme vybudovať niečo ešte dôležitejšie."

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola v rozhovore pre EURACTIV Taliansko 15. septembra odsúdila akúkoľvek spoluprácu s krajnou pravicou EÚ.

„Nemôžete spolupracovať s extrémistami. Nemôžete spolupracovať s tými, ktorí chcú zničiť Európu," povedala Metsola.

Ďalšie dôležité správy

MIK 19 Rím - Na snímke je šéf strany Liga severu Matteo Salvini počas tlačovej konferencie v Poslaneckej snemovni v Ríme 3. marca 2020. FOTO TASR/AP

Leader of The League party, Matteo Salvini, meets the media during a news conference at the chamber of deputies in Rome, Tuesday, March 3, 2020. (Roberto Monaldo/LaPresse via AP)
Neprehliadnite

Zrušte ruské sankcie, nalieha Salvini, ktorého koalícia má našliapnuté na volebné víťazstvo