Spoločnosti Pfizer a BioNTech odovzdali svoju očkovaciu látku proti ochoreniu Covid-19 na núdzové schválenie Európskej liekovej agentúre (EMA). Obe firmy to v utorok uviedli v oznámení. Cieľom je sprístupniť túto vakcínu v Európe do konca roka, napísala tlačová agentúra DPA.

Vakcína
Neprehliadnite

Regulačný úrad EÚ zasadne najneskôr 29. decembra, rozhodne o vakcíne Pfizeru

Americká gigantická farmaceutická spoločnosť Pfizer v partnerstve s malou nemeckou biotechnologickou firmou BioNTech, ktorá sa pri výrobe vakcíny špecializuje na novú technológiu mRNA, informovali, že žiadosť odovzdali v pondelok a bola aj oficiálne potvrdená.

Obe spoločnosti sa tak zaradili k americkej firme Moderna, ktorá už tiež v pondelok požiadala regulačný úrad EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Výkonný šéf spoločnosti Pfizer Albert Bourla ocenil žiadosť o schválenie ako ,,ďalší kľúčový míľnik" v snahe zmierniť zdravotnú krízu, a to spoločne s BioNTech.

Virus Outbreak
Neprehliadnite

Americká spoločnosť Moderna dokončila testy vakcíny. USA aj EÚ požiada o mimoriadne schválenie

Ich vakcína mala v klinických testoch 95-percentnú účinnosť proti Covid-19. Tak ako Moderna aj spoločnosti BioNTech a Pfizer požiadali o núdzové schválenie tiež americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA).