Rozmach obľúbených liekov proti obezite a cukrovke Wegovy a Ozempic núti spoločnosti zaoberajúce sa chudnutím od základov meniť modely podnikania, píše spravodajský portál NBC.

WeightWatchers a Noom roky ako najlepší spôsob chudnutia propagovali úpravu stravy a cvičenie. Nedávno ale obe platformy predstavili plán, v rámci ktorého budú predplatiteľom svojich programov ponúkať aj predpisy na Wegovy a podobné lieky.

Nové služby

WieghtWatchers v marci odkúpili firmu Sequence. Tá poskytuje zdravotné služby na diaľku vrátane predpisovania liekov proti obezite. WeightWatchers by v priebehu nasledujúcich mesiacov chceli spustiť program pre členov, ktorí ich už užívajú.

Aplikácia Noom platformu ponúkajúcu zdravotné služby na diaľku spustila už v máji. Volá sa Noom Med a predplatitelia majú v rámci nej takisto prístup k liekom na chudnutie. Noom vznikla v roku 2008 a ľudia mali vďaka nej doteraz možnosť sledovať si hlavne stravu a cvičenie.

Obe spoločnosti sa rozhodli rozšíriť služby o lieky na predpis v reakcii na vývoj poznatkov o obezite. Navyše ich o to požiadali samotní predplatitelia, ktorí chceli lieky zaradiť do svojich režimov chudnutia.

„Vždy sme sa držali vedy. Lekárska obec začala vnímať obezitu ako chorobu. Bolo by od nás nedbanlivé, keby sa nepridáme,“ vysvetlila doktorka Linda Anegawová z Noomu. Doktor Gary Foster z WeightWatchers dodal, že ponúkanie liekov je pre jeho firmu „prirodzeným ďalším krokom“. Spotrebitelia o ne majú totiž veľký záujem.

Americká Správa pre potraviny a liečivá v roku 2021 povolila užívanie Wegovy na účely chudnutia u dospelých trpiacich obezitou či s nadváhou. Táto druhá skupina však musí mať diagnostikované minimálne jedno ochorenie spojené s nadmernou hmotnosťou, akými sú vysoký krvný tlak či cholesterol.

Jeho sestra – Ozempic – má rovnakú receptúru, no podáva sa v menších dávkach. V roku 2017 schválila FDA jej používanie pre ľudí s cukrovkou typu dva.

Zmena životného štýlu nestačí

Oba lieky sú takzvané semaglutidy. Tieto liečiva znižujú hladinu cukru v krvi a potláčajú hlad tým, že imitujú hormón, ktorý mozgu vysiela signál o tom, že je človek najedený. Počas skúšok sa ľuďom užívajúcim semaglutidy podarilo skresať váhu až o 15 percent. Štúdia z roku 2018 odhalila, že diéty, cvičenie a poradenstvo vedú iba k päť- až desaťpercentnej strate hmotnosti.

„Vďaka týmto liekom vieme, že obezita je problémom s metabolizmom. Do veľkej miery ho nemožno prekonať zmenou životného štýlu,“ vysvetlil doktor Eduardo Grunvald špecializujúci sa na obezitu.

Podľa docentky medicíny doktorky Fatimy Codyovej Stanfordovej je o lieky tak veľký záujem, že ich lekári nestíhajú predpisovať. Tento problém by tak mohli pomôcť riešiť nové programy od firiem Noom a WeightWatchers.

Ďalšie dôležité správy

Ozempic
Neprehliadnite

Investori sú z liekov na chudnutie nadšení. Akcie ich výrobcov prudko rastú