V Česku sa darí trhu s firemnými dlhopismi oveľa viac ako na Slovensku. Trh je likvidnejší a príťažlivejší. Aj preto láka investorov, ktorí prahnú po vyšších výnosoch v ére nízkych úrokov v bankách.

Najnovšie tam ide vydávať dlhopisy až za 1,4 miliárd českých korún (asi 56 miliónov eur) Helske Limited, čo dcérska firma slovenskej spoločnosti Helske. Tá sa zameriava na výrobu stavebných omietok a sadrokartónu s použitím nanotechnológie.

Český denník E15.cz si všimol, že táto firma je veľmi ambiciózna v získavaní cudzích zdrojov cez dlhopisy. Jednak sľubuje investorom vysoké výnosy a jednak je na Slovensku v uplynulých rokoch stratová. Česká národná banka jej pritom dovolila v dlhopisovom prospekte neuvádzať údaje o svojom minulom podnikaní. Okolo firmy je však viac otáznikov.

Lákavé dlhopisy

V Česku Helske sľubuje investorom päť- a 6,23-percentný ročný výnos na dlhopisoch. Na Slovensku bola firma v minulosti ešte štedrejšia. Investorom sľubovala lákavý výnos sedem až osem percent, čo je podľa odborníkov vysoko nadštandardný výnos na slovenskom trhu.

„Je to na súčasné pomery vysoký úrok, jeden z najvyšších, aké sa na trhu pohybujú. Predpokladám, že pre investorov ide o pomerne vysoké riziko,“ myslí si riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

Analytik J&T banky Stanislav Pánis si tiež myslí, že ide o pomerne vysoký výnos. Podľa neho tiež záleží na tom, aké dlhopisy firma vydáva, či sú zabezpečené, prípadne, akými aktívami a na čo chce použiť výťažok z predaja.

Na druhej strane Matej Rusňák, konateľ spoločnosti Helske Limited, si myslí, že ich dlhopisy majú štandardný výnos. „Trh jasne ukazuje, že štandardom je úročenie od troch do 7,25 percenta, takže naša ponuka koreluje s trhom,“ obhajuje emisiu dlhopisov.

Pred troma rokmi TREND písal, že táto firma a jej dcéry spravili už na Slovensku najmenej tri emisie dlhopisov. Dohromady si cez ne chcela požičať do 21,5 milióna eur. O tom, že nejde o malé peniaze svedčia aj dáta z Národnej banky Slovenska, ktorá eviduje objemy dlhopisov nefinančných firiem. Mesačne sú to desiatky miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa