Stalo sa tak v období, keď obe elektrárne riešia reputačné problémy. Lesoochranárske združenie VLK ich obvinilo, že spaľujú aj kvalitné drevo. A že tak robia s pomocou štátu, ktorý ich biznis dotuje cez garantované výkupné ceny. Ochranári v parlamente pretlačili zákon, ktorý mal spaľovanie kvalitného dreva obmedziť.  

Celková hodnota transakcie bola podľa zástupcu Arca Capital Mateja Danóciho 60 miliónov eur. Suma zahŕňa získanie prvých podielov v roku 2016, tých zvyšných v roku 2018, a tiež splatenie záväzkov voči bankám.

Arca by chcela tieto elektrárne prepojiť s inými svojimi aktivitami. V Topoľčanoch by chcela vykurovať vlastné pripravované priemyselné parky, na východnom Slovensku kúpiť ďalšie píly, z ktorých by potom získala odpadové drevo. Kúpiť by chceli aj lesy.

Elektrárne zároveň nadväzujú na existujúce aktivity Arcy v drevárstve. „Myšlienka akvizície týchto zdrojov bola spojená s tým, že my ako podnik drevospracujúceho priemyslu máme dostatok odpadového dreva a zároveň spracúvame biomasu v lesoch,“ uvádza pre TREND M. Danóci. Aj do topoľčianskej elektrárne dovážali dlhé roky biomasu.

Dilema o biomase

Spoločnosť sa bude musieť vyrovnať s novou legislatívou, ktorú presadili ochranári. Energetici nemajú úplne jasno, ako si ju majú vykladať. O čo v nej ide?

V zákone

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa