Maďarská národná banka v súlade s očakávaniami pokračuje v cykle sprísňovania menovej politiky, aj keď prekvapivo výrazne zvoľnila jeho tempo. Menová rada Magyar Nemzeti Bank (MNB) s platnosťou od stredy (22. 9.) zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 15 bázických bodov na 1,65 percenta a jednodennú sadzbu na vklady takisto o 15 bázických bodov na 0,70 percenta. Ekonómovia počítali s nárastom oboch sadzieb o 25 bázických bodov.

MNB spustila sprísňovanie menovej politiky v júni, a potom vo zvyšovaní sadzieb pokračovala aj v júli a auguste. Na poslednom zasadnutí minulý mesiac hlavná sadzba stúpla o 30 bázických bodov na 1,50 percenta.

Maďarská národná banka - Magyar Nemzeti Bank
Neprehliadnite

Maďarská národná banka zvýšila hlavnú sadzbu o 30 bodov na 1,50 percenta

Hlavným dôvodom sprísňovania je vysoká inflácia. Tempo rastu harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien sa po spomalení v júli v auguste opäť zrýchlilo, keď vzrástlo na 4,9 percenta zo 4,7 percenta, a stále zostáva vysoko nad horným okrajom cieľového pásma centrálnej banky. MNB už začiatkom leta uviedla, že bude sprísňovať menovú politiku, kým sa inflácia nevráti späť do cieľového pásma 2 percentá až 4 percentá.