Pellegriniho a jeho kolegov, ktorí oznámili odchod zo strany, vyzval, aby si vyrovnali členstvo v Smere-SD. Fico uviedol, že sa na tom zhodli na utorkovom stretnutí predsedníctva i poslaneckého klubu strany. Rovnako vyzvali predsedov parlamentných výborov, aby sa vzdali funkcií. „Jedenástich ľudí, ktorí odišli, považujeme za zradcov,“ vyhlásil po zasadnutí R. Fico. Vyzval ich na vrátenie členstva. Podľa neho sú Pellegriniho ľudia smiešni a trápni.

Na snímke predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico počas tlačovej konferencie strany SMER-SD k téme výzvy predsedu strany k sociálnym partnerom a aktuálnym politickým otázkam, 26. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Fico: Čas ukáže, kto to so sociálnodemokratickými hodnotami myslí úprimne

Rovnako vyzvali predsedov parlamentných výborov, aby sa vzdali funkcií. R. Fico zároveň pred novinármi potvrdil, že bude opätovne kandidovať na post predsedu Smeru-SD.

V budúcom týždni sa podľa R. Fica stretne predsedníctvo strany. Majú na ňom odvolať všetkých členov okresných organizácií, ktorí nemajú záujem spolupracovať so Smerom-SD. Následne chcú vymenovať nových okresných i krajských predsedov tam, kde chýbajú. Po doplnení straníckych štruktúr zvolá Smer-SD podľa R. Fica mimoriadny snem, kde sa budú riešiť otázky generálneho manažéra a nových podpredsedov strany. Fico chce podľa svojich slov úplne nových, mladých podpredsedov, no mali by medzi nich patriť aj osvedčené tváre.

P. Pellegrini dostal podľa R. Fica funkciu podpredsedu parlamentu vďaka Smeru-SD. Čo najrýchlejšie by mali odídenci opustiť aj funkcie šéfov parlamentných výborov. Na post predsedu výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) navrhne Smer-SD Mariána Saloňa, nahradiť má Erika Tomáša.

Na poste predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií by mal Richarda Rašiho nahradiť Boris Susko. A za šéfa výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) navrhnú namiesto Petra Žigu poslanca Martina Nemkyho.

R. Fico bude podľa svojich slov veľmi rád, ak budú so Smerom-SD spolupracovať aj súčasný podpredseda Robert Kaliňák či člen predsedníctva Martin Glváč.