O zrušení ochranky pre Fica rozhodol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na základe prehodnotenia potreby jej poskytovania. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) to považuje za zabezpečenie spravodlivosti.

„Rozhodnutiu predchádzalo moje stretnutie s riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. O zrušení poskytovania ochrany Robertovi Ficovi som rozhodol v zmysle platnej legislatívy na základe odporúčania a návrhu riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ako aj na základe opätovného a dôkladného prehodnotenia potreby poskytovania tejto ochrany,“ priblížil minister vnútra.

Rezort vnútra informoval, že služby úradu boli Ficovi poskytované od nástupu do funkcie predsedu vlády SR v roku 2006 a skončili sa v pondelok o 24.00 h. I. Matovič v reakcii na zrušenie ochranky pre R. Fica uviedol, že na ňu neexistovali zákonné dôvody.

Podľa jeho informácií ešte ako opozičného politika stála ochranka pre šéfa Smeru-SD stovky tisíc eur. „Tým, že ju dnešnou polnocou stratil, sa iba zabezpečila spravodlivosť. Ja som rád,“ reagoval predseda vlády na utorkovej tlačovej konferencii.

Krok ministra vnútra oceňuje aj koaličná SaS. „Fico môže konečne zistiť, ako sa žije obyčajnému človeku, okolo ktorého nebehajú nonstop ochrankári. Dôvody pre to, aby ochranku mal, boli nanajvýš absurdné, pričom sme len prišli o státisíce eur zo štátneho rozpočtu,“ uviedla europoslankyňa za SaS a predsedníčka výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová.