Fico sa možno zúčastní na konferencii organizovanej exagentom KGB

Viktor Orbán a Robert Fico Zdroj: SITA

Ako pre agentúru SITA povedal hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček, M. Zemana o účasti R. Fica a V. Orbána informovali organizátori konferencie. „Pán prezident sa na základe tejto informácie rozhodol, že na konferencii sa zúčastní, ale je na premiérovi Slovenskej republiky, či túto účasť potvrdí,“ povedal ďalej J. Ovčáček.

Slovenský Úrad vlády túto informáciu zatiaľ nepotvrdil. 14. ročník konferencia sa bude konať na gréckom ostrove Rodos 30. septembra a 1. októbra.

M. Zeman sa ako prezident na konferencii zúčastnil v roku 2014, tento rok účasť neplánoval, ale jeho rozhodnutie zmenila možná účasť premiérov Slovenska a Maďarska. M. Zeman by s nimi podľa J. Ovčáčka rád absolvoval neformálne stretnutia.

Témou rozhovorov by pritom mal byť „obnovený tlak Bruselu na prijímanie migrantov na základe kvót, prípadne na základe takzvanej dobrovoľnosti, ktorému V4 opäť čelí“.

Akciu organizuje ruský podnikateľ Vladimir Jakunin, ktorého v roku 2014 po anexii Krymu zaradili USA aj Austrália na zoznam sankcionovaných osôb. Platí pre neho zákaz obchodných transakcií s americkými firmami, či zákaz vstupu do USA. Podnikateľ je bývalým riaditeľom ruských železníc, 22 rokov pôsobil v KGB.