Česká republika je pre Katar jedným z preferovaných partnerov v rámci ťažby zemného plynu v Severnom poli. Po rokovaní s katarským emirom Tamimom bin Hamadom Sáním to na Twitteri uviedol premiér Petr Fiala (ODS). Katarský emir mal pôvodne naplánovaný program aj na štvrtok, nečakane ale z Česka odletel už dnes večer, uviedol Denník N.

Obojstranný záujem o dlhodobú spoluprácu

,,S katarským emirom sme rokovali predovšetkým o ďalšej spolupráci Česka a Kataru v oblastiach leteckej dopravy, podpory podnikania, investícií a energetiky. Okrem záujmu oboch krajín o investície hľadá Česká republika predovšetkým spoľahlivých dodávateľov LNG (skvapalneného zemného plynu)," uviedol predseda vlády.

Existuje podľa neho obojstranný záujem o dlhodobú spoluprácu a Česko je pre Katar pri ťažbe v Severnom poli jedným z preferovaných partnerov. ,,V čo najbližšom čase chceme rokovať o tejto spolupráci na úrovni pracovných skupín," dodal Fiala.

Tretie najväčšie zásoby zemného plynu

Severné pole je obrie podmorské pole zasahujúce do iránskych vôd. Katar disponuje tretími najväčšími zásobami zemného plynu na svete a je jeho najväčším exportérom.

Rokovania sa podľa tlačovej správy úradu vlády zúčastnili tiež ministri financií Zbyněk Stanjura (ODS), zahraničných vecí Ján Lipavský (Piráti) a priemyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Fiala tiež uviedol, že sa jedná o možnostiach využitia pražského letiska na trase Katar-Česká republika-Spojené štáty, čo by mohlo rozšíriť ponuku transatlantických letov z Prahy. Medzi perspektívne obchodné a investičné oblasti patrí podľa vlády najmä energetické strojárstvo, zdravotníctvo, technológie smart riešení v mestách, letecký a obranný priemysel a turistický ruch.

Summit EÚ v Česku

S katarským emirom rokoval aj prezident Miloš Zeman. Hovorili o ekonomickej spolupráci či zahraničnej politike. Dotkli sa aj otázky katarského veľvyslanectva v Česku, podľa emira bude otvorené v krátkom čase, pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch.

Medzivládnu dohodu o hospodárskej, obchodnej a technickej spolupráci podpísali minister priemyslu Síkela s katarským náprotivkom. Minister financií a vicepremiér Stanjura podpísal s katarským ministrom priemyslu aj vyhlásenie o vzájomnej podpore smerujúce k uzavretiu dvojstrannej investičnej dohody.

Vo štvrtok sa mal emir stretnúť s účastníkmi summitu EÚ, ktorý Česko ako predsednícka krajina organizuje na Pražskom hrade. Podľa Denníka N ale odletel už dnes pred 22:00, pretože česká diplomacia nedokázala vyhovieť požiadavkám, ktoré vzniesol.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 archív Brusel - Na archívnej snímke z 19. júla 2022 český premiér Petr Fiala odpovedá na otázky novinárov v sídle Európskej únie (EÚ) v Bruseli. Čiastočná mobilizácia, ktorú vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, je snahou o ďalšiu eskaláciu Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu 21. septembra 2022 na sociálnej sieti Twitter v reakcii na prejav ruského prezidenta predseda českej vlády Petr Fiala. Podľa Fialu je Putinovo vyhlásenie dôkazom toho, že jediným agresorom je p
Neprehliadnite

Česká vláda nariadením stanovila cenový strop elektriny a plynu