Vlna extrémne horúceho počasia, ktorá zasiahla Európu, neobchádza ani horské krajiny, ako je Švajčiarsko. Topenie ľadovcov v súvislosti s vysokými teplotami dosiahlo v týchto dňoch 27-ročný rekord, informoval Reuters.

Švajčiarski a talianski podnikatelia netaja obavy o vplyv na ekonomiku. Niektoré rezorty v Alpách medzitým zakrývajú ľadovce plachtami, ktoré majú odrážať slnečné lúče a zmierňovať ich rýchle roztápanie.

Švajčiarske úrady pravidelne monitorujú aktuálny stav ľadovcov. Ak sa napríklad zvýši riziko zosuvu, upozorňujú na to obce a turistické oblasti v danej lokalite. Musia preto počítať aj s prípadnou evakuáciou či inými obmedzeniami, ak je to nevyhnutné. Ako informuje Swissinfo, vo Švajčiarsku je v súčasnosti 60 ľadovcov, ktoré môžu ohroziť obývané územia, cesty či železnice.

Posúvajú sa hranice vytýčených území

Najnovšie turistov mätie, v ktorej krajine sa nachádzajú, keď sa ocitnú v oblasti horskej chaty na vrchole Testa Grigia. Dlhé roky bola chata Rifugio Guide del Cervino na talianskej pôde, postupne sa však posúva na tú švajčiarsku.

Dôvodom je topiaci sa ľadovec Theodul, respektíve hranica, ktorá vedie pozdĺž bodu, v ktorom roztopená ľadovcová voda steká na jednu alebo druhú stranu, uviedla AFP. Počas uplynulých 50 rokov stratil ľadovec takmer štvrtinu svojho objemu a obe krajiny už dlhšie stoja pred otázkou, ako riešiť tieto zmeny.

V oblasti sa navyše nachádza aj jedno z najväčších lyžiarskych stredísk, čo zasahuje do života miestnych podnikateľov a prevádzkovateľov služieb. Švajčiarska vláda by výsledky doterajšieho rokovania s Talianmi, na koho územie patrí horská budova, mala odtajniť až budúci rok. Medzitým sa však odkladajú a presúvajú stavebné povolenia na rekonštrukciu chaty. Ďalšie podnikateľské plány pritom v oblasti neutíchajú, keďže v roku 2023 plánujú otvoriť novú lanovku na Klein Matterhorn.

Sile prírody sa musí podriadiť aj biznis v cestovnom ruchu

Napriek tomu, že v Alpách je jedna z najstarších a najvyspelejších monitorovacích horských sietí na svete, podľa Swissinfo často nie je možné úplne predvídať zosuvy ľadovcov, akým bol aj nedávny tragický zosuv na Marmolade v talianskych Dolomitoch. Na začiatku júla pri ňom zahynulo jedenásť turistov, vrátane dvoch Čechov.

Pod pád ľadovca sa podpísali aj vysoké horúčavy, ktoré Taliansko sužujú už niekoľko týždňov. Deň pred zosuvom masy ľadu na vrchole Marmolady namerali teplotný rekord desať stupňov Celzia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa