Guvernér Národnej banky Slovenska a bývalý minister financií Peter Kažimír čelí obvineniu z podplácania. Obvinenie vzniesol priamo Úrad špeciálnej prokuratúry, informoval o tom portál  Aktuality.sk s odvolaním sa na viacero nezávislých zdrojov.

Obvinenie má súvisieť s daňovými konaniami. Kažimír mal priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

Miliónové zákazky

Meno guvernéra NBS sa spomínalo aj v súvislosti s miliónovými zákazkami na Finančnej správe. Od júna je totiž z prijímania úplatku vo výške 150-tisíc eur obvinený jeho dlhoročný kamarát - architekt Miroslav Slahučka. Krátko bol aj vo vyšetrovacej väzbe, pripomína portál  Aktuality.sk.

Podľa obvinenia si mal cez Františka Imreczeho vypýtať úplatok od majiteľa firmy, ktorá profitovala na utajovaných zmluvách IT magnáta Michala Suchobu. S tvrdením, že sa na Kažimírovom ministerstve financií postará o príslušné rozpočtové opatrenie k plánovanému dodatku.

Podľa vyšetrovateľov si Slahučka vypýtal v roku 2017 úplatok vo výške päť percent z konečnej hodnoty zákazky na plánovaný dodatok k projektu eKasa. Suchoba ako majiteľ firmy profitujúcej na zákazke mal zaplatiť za to, že Slahučka vybaví schválenie príslušného rozpočtového opatrenia na Kažimírovom ministerstve.

Ožíva prípad Mýtnik

Súčasný guvernér NBS to opakovane rezolútne odmietol a hovoril o „zjavnej lži“. Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu o Slahučkovej väzbe vyplýva, že zatiaľ nie je úplne zrejmé, kto si údajný úplatok nechal a na konci úplatkárskeho reťazca je zatiaľ iba Slahučka. Kažimír v prípade Mýtnik obvinený nie je, dodáva portál   Aktuality.sk.

Guvernéra NBS podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou Slovenskej republiky.

Kažimír sa funkcie ujal v roku 2019, keď odišiel z pozície ministra financií. Ako guvernér má mandát do 1. júna 2025.

Stanovisko Kažimíra

Guvernér NBS sa poponáhľal a vydal stanovisko, ktoré zaslal redakciám. Uviedol, že sa necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu. „Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy,“ tvrdí Kažimír.

Dodal, že nemá žiadne informácie a nie si je vedomý porušenia zákona a zároveň nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania.

Na medializované informácie zareagovala aj polícia, avšak prokuratúra ani polícia informáciu zatiaľ nepotvrdili. „V tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne informácie,“ reagovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Kažimír podá sťažnosť proti obvineniu z prečinu podplácania. Pre TASR to potvrdil jeho obhajca Ondrej Mularčík. Uznesenie o obvinení bolo Kažimírovi doručené v utorok. „Je obvinený z prečinu podplácania a voči obvineniu podáme sťažnosť,“ spresnil Mularčík s tým, že viac informácií aktuálne poskytnúť nemôže.

Bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze.
Neprehliadnite

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze vypovedá na NAKA