Bývalý minister školstva Peter Plavčan má novú prácu. Pôsobí ako pracovník na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Na svojej facebookovej stránke na to upozornil profesor pedagogiky Branislav Pupala. „Gratulujem tejto inštitúcii. Zrejme toto je jej príspevok k reforme vzdelávania učiteľov,“ komentoval na sociálnej sieti angažovanie exministra. Nominant SNS naďalej pracuje aj ako poradca na ministerstve školstva - údajne do konca tohto roka.

Výchova pedagógov

V registri zamestnancov vysokých škôl, do ktorého univerzity povinne zapisujú svojich výskumných a pedagogických pracovníkov P. Plavčan zatiaľ nefiguruje. Podľa fakultnej webstránky však pôsobí na oddelení pedagogiky, ktorá vysokoškolákov pripravuje v dvoch študijných programoch – učiteľstvo pedagogiky a pedagogicko - psychologický základ učiteľstva.

S výchovou budúcich expertov na pedagogiku však exminister podľa verejne dostupných údajov nemá veľké skúsenosti. Absolvoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave a celý kariérny život pôsobil v úradoch rezortu školstva. V centrálnom registri záverečných prác figuruje osoba s týmto menom ako školiteľ pri deviatich študentoch.

Exminister Peter Plavčan má novú prácu. Bude vychovávať budúcich učiteľov

Pedagogická fakulta UK v Bratislave sídli aj v tejto budove na Moskovskej ulici Zdroj: Google Maps

S oddelením pedagogiky, na ktoré nastupuje, ho spájajú skôr vedecké tituly. Na škole, kam smeruje získal vedeckú hodnosť kandidáta vied, na banskobystrickej Univerzite Mateja Bela habilitoval na docenta a v čase, keď pôsobil na ministerstve získal na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa titul profesora – v odbore technológia vzdelávania.

Poslanec za vznikajúcu stranu SPOLU Miroslav Beblavý v minulosti upozornil, že profesorský titul získal P. Plavčan bez toho, aby uverejnil jediný medzinárodne uznávaný vedecký článok. „Na náročnejšej európskej univerzite by mal problém dostať doktorát,“ uviedol.

Diskreditačná kampaň

Univerzita K. Filozofa sa obhajovala argumentom, že v čase inaugurácie boli podmienky na získanie titulu menej prísne a samotný P. Plavčan označil spochybňovanie akademickej hodnosti za diskreditačnú kampaň. „Minister spolu s viac ako dvadsiatimi organizáciami pripravuje zásadnú reformu školského systému, čo sa nemusí páčiť niektorým záujmovým skupinám,“ odkázalo vtedy kritikom tlačové oddelenie rezortu.

Exminister Peter Plavčan má novú prácu. Bude vychovávať budúcich učiteľov

Pedagogická fakulta UK v Bratislave angažovala nového zamestnanca - Petra Plavčana. Zdroj: Web PdF UK

Dlhoročný vysoký úradník na ministerstve školstva a neskôr aj šéf rezortu za SNS rezignoval na funkciu v auguste 2017 po kauze pochybného rozdeľovania eurofondov na vedu a výskum. Peniaze z balíka 300 miliónov eur dostali neznáme panelákové a garážové firmy bez skúseností, pričom hodnotitelia projektov nemali na ich posudzovanie odbornú kvalifikáciu. Kontrola prípadu doposiaľ nie je uzavretá, Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur. Univerzity kvôli zablokovaniu projektových výziev obmedzujú svoj výskum.

TREND oslovil aj Pedagogickú fakultu UK aj P. Plavčana, svoje stanovisko však zatiaľ neposlali.

(Aktualizované) P. Plavčan je zamestnancom fakulty niekoľko dní, jeho pracovný pomer bol podľa dekanky Alice Vančovej „založený štandardným spôsobom po 1.11.2017“. Pôsobí ako vysokoškolský učiteľ a interný zamestnanec školy, medzi jeho povinnosti teda patrí aj vedenie prednášok a seminárov, vedenie doktorandov či tvorba študijných materiálov. „V súlade so svojím odborným profilom sa venuje problematike školského manažmentu a riadenia, vzdelávacích politík, metodologických otázok, legislatívnych noriem súvisiacich so vzdelávacími systémami, ekonomických otázok súvisiacich so školskými systémami a problematike komparácie vzdelávacích systémov,“ dodala A. Vančová v stanovisku školy.

Peter Plavčan podľa nej pôsobil na katedre pedagogiky a sociálnej pedagogiky školy aj v minulosti a jeho pôsobenie na fakulte nadväzuje na túto spoluprácu. Zaradenie P. Plavčana do Registra vysokoškolských zamestnancov sa zrealizuje v súlade so zákonom v prvých dvoch týždňoch budúceho štvrťroka.

Fakulta pod vedením dekanky Alice Vančovej vlani zamestnávala zhruba 280 ľudí, pri počte študentov 2 530. Minulý rok sa z 980 prijatých uchádzačov o štúdium zapísalo na školu 582 osôb. Škola patrí v rebríčku ARRA medzi priemerné pedagogické fakulty.

Správu sme aktualizovali po získaní stanoviska Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského 24.11.2017.