Obchodná vojna vo svete, otrasy na finančných trhoch a vysoká úroveň dlhu predstavujú tri najväčšie riziká pre ekonomiku eurozóny, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos.
Podľa ECB si ekonomika eurozóny počína dobre, napriek sérii amerických dovozných ciel. Menová únia však stále čelí obchodným bariéram, ktoré by vzhľadom na jej vysokú závislosť od obchodu mohli negatívne ovplyvniť hospodársky rast.
„Riziká pre rast ekonomiky spôsobené napätím vo svetovom obchode môžu v kombinácii s vyššími výdavkami na obranu limitovať fiškálne možnosti na ochranu ekonomiky pred šokmi a na riešenie štrukturálnych výziev súvisiacich so zmenou klímy, s digitalizáciou a nízkou produktivitou,“ uviedol de Guindos.
Napätie v obchode môže brzdiť hospodárstvo aj napriek politickej dohode. Oslabená dôvera totiž spravidla vedie k nižšej spotrebe aj investíciám. Očakáva sa, že vlády zvýšia výdavky s cieľom podporiť ekonomický rast, ako aj splniť záväzky v oblasti obrany. Objem dlhov je však už teraz vysoký a náklady na jeho obsluhu môžu zaťažiť verejné financie ešte skôr, ako štáty začnú riešiť iné štrukturálne problémy.
Ďalšie dôležité správy
