Slovenské áno záchrannému fondu eurozóny (EFSF) ukončilo napätie, ktoré vyvrcholilo, keď Bratislava v utorok záchranný plán odmietla, napísal denník The Washington Post. Podľa denníka The Telegraph sa politici a finančníci už obávajú ďalších záchranných opatrení, ktoré môžu byť ešte ťažšie presaditeľné. The Australian uviedol, že svet už môže Slovensko pustiť z očí.

„Štvrtkové schválenie (EFSF v Bratislave) zavŕšilo drámu uplynulého týždňa, keď sa niekdajší štát východného bloku Slovensko, ktoré prijalo euro v roku 2009, stalo poslednou brzdou eurozóny, keď si v priebehu vnútropolitických bojov fakticky vzalo eurofond za rukojemníka,“ napísal denník The Washington Post.

Dianie na Slovensku ilustruje zvláštnosť európskej vlády, keď Slovensko odrazu čelí dramatickým zmenám kvôli pomoci zamýšľanej predovšetkým pre francúzske a nemecké banky a zámožné a rozhadzovačné štáty, ako je Taliansko.

„Vyzerá to tak, že svet môže konečne pustiť Bratislavu z očí,“ napísal austrálsky denník The Australian po tom, čo sa časť slovenskej vládnej koalície dohodla s opozíciou na presadení záchranného fondu. Dodal, že táto dohoda ukončí mesiace diskusií o podpore fondu. Ako ale denník upozorňuje, nie je to koniec príbehu. „Kríza medzitým nabobtnala a rozhovory o ďalšom navýšení fondu sú na ceste.“

„Slovenské hlasovanie, o ktorom sa čakalo, že sa pretiahne do piatku, prišlo príliš neskoro, aby povzbudilo trhy,“ uviedol The Telegraph a upozornil, že európske burzy si pripísali za štvrtkové obchodovanie straty.

Denník tiež pripomenul osobu Richarda Sulíka, ktorý stál na čele odporu proti EFSF. R. Sulík vydržal intenzívny tlak, odmietol návrh schváliť, a stal sa tak hrdinom pre nespokojných Európanov. „Jeho príklad ale vyvolal neistotu politikov a finančníkov, ktorí sa teraz obávajú ďalších opatrení, ktoré bude ešte ťažšie presadiť.“

The Guardian v správe o slovenskom hlasovaní citoval expremiéra Roberta Fica, podľa ktorého je Slovensko vďaka schváleniu EFSF späť na mape Európy. Denník už skôr v humornom stĺpčeku o dodatočnom schválení nepochyboval. „Podľa pravého demokratického spôsobu budú (slovenskí poslanci) znovu hlasovať, kým nepovedia áno,“ napísal The Guardian.

„Na Slovensku sa predsa len našiel súhlas na posilnenie záchranného fondu eurozóny,“ napísal rakúsky Der Standard. Dodal, že po utorkovom neúspešnom hlasovaní vypomohol vo štvrtok opozičný Smer-SD, ale ešte predtým parlament schválil predčasné voľby na marec 2012.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com