Európsky kontinent zachvátila tuhá zima; meteorológovia predpovedajú, že v tomto a budúcom týždni prídu výraznejšie mrazivé teploty. Podľa Maxar Technologies budú v prvom rade zasiahnuté severské štáty, no mráz pôjde aj ďalej. Pre Oslo hlásia teploty nižšie o 12,5 stupňa Celzia než zvyčajne, v nórskej metropole majú klesnúť až na -14,5 stupňa Celzia.

Ochladenie predpovedajú aj pre stred kontinentu vrátane krajín ako Nemecko, Francúzsko, Rakúsko s postupom až do našich končín. Zima sa totiž ešte len začína, presne 21. decembra. Pred nami je viac ako 100 najchladnejších dní v roku. Budú prvou vážnou zaťažkávacou skúškou pre mnohé európske krajiny. Až teraz sa ukáže, či energetické zásoby skutočne vystačia.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že dodávky plynu do EÚ sú „túto zimu isté“, no obáva sa ďalšej vykurovacej sezóny. Na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Medzinárodnej energetickej agentúry Fatihom Birolom uviedla, že EÚ môže budúci rok čeliť nedostatku až 30 miliárd kubických metrov plynu. Obaja preto nabádajú k výraznejšiemu úsiliu o zlepšenie energetickej bezpečnosti a využívaniu obnoviteľných zdrojov.

O mnohom svedčí aj postoj nemeckej vlády. Vyhlasuje síce, že najväčšia európska ekonomika bude mať počas chladnejších mesiacov dostatok energie, no tamojší vládny sieťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) neustále vyzýva domácnosti a podniky, aby znížili vykurovanie a šetrili palivo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa