Európski poslanci vyzvali vo štvrtok vládnych predstaviteľov a diplomatov členských krajín, aby nechodili na nadchádzajúce zimné olympijské hry, ktoré sa budú v roku 2022 konať v Pekingu. 

Europoslanci v rámci uznesenia vyzvali európske členské štáty a inštitúcie, aby odmietli pozvania pre svojich vládnych predstaviteľov a diplomatov, „pokiaľ čínska vláda nedosiahne preukázateľné zlepšenie situácie v oblasti ľudských práv v Hongkongu, Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, Tibete, vo Vnútornom Mongolsku a inde v Číne".

Parlament zároveň „čo najdôraznejšie" odsúdil zatvorenie redakcie prodemokratických novín Apple Daily v Hongkongu a zadržanie ich zamestnancov. Kontroverzný čínsky zákon o národnej bezpečnosti je podľa europarlamentu v Hongkongu zodpovedný za „núdzový stav v oblasti ľudských práv".

Europoslanci ďalej vyzvali Brusel, aby pripravil ďalší balíček sankcií proti čínskym predstaviteľom. Uznesenie zároveň uvádza, že predchádzajúce rozhodnutie Európskej únie blokovať investičnú dohodu medzi Úniou a Čínou bude platiť dovtedy, kým budú v platnosti recipročné čínske sankcie proti rôznym europoslancom a odborníkom.