Ruská Sberbank odchádza z Európy. Najväčšia ruská banka to dnes odôvodnila veľkým odlivom hotovosti z dcérskych firiem a ohrozením bezpečnosti zamestnancov a majetku.

Nezaistia likviditu

Ruskú inváziu na Ukrajinu vo vyjadrení nezmienila. Banka, ktorá má neskôr počas dňa zverejniť finančné výsledky za rok 2021, uviedla, že už nie je schopná zaistiť likviditu európskych dcérskych spoločností, ale úroveň jej kapitálu a kvalita aktív sú dostatočné na to, aby mohla vyplatiť peniaze všetkým vkladateľom.

„V súčasnej situácii sa Sberbank rozhodla opustiť európsky trh," uviedla banka vo vyhlásení. „Dcérske banky skupiny čelili abnormálnemu odlivu hotovosti a ohrozeniu bezpečnosti svojich zamestnancov a pobočiek," dodala.

Bezprecedentné kroky západných krajín, ktoré majú izolovať ruskú ekonomiku a finančný systém kvôli ruskej invázii na Ukrajinu, zahŕňajú aj sankcie voči ruskej centrálnej banke a vylúčenie niektorých bánk z globálneho platobného systému SWIFT. Tento postih dopadol na finančné ústavy VTB, Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF. Sberbank medzi nimi nie je.

Hrozí krach

Európska centrálna banka (ECB) na začiatku týždňa varovala, že Sberbank Europe hrozí krach kvôli hromadnému vyberaniu vkladov, ktoré vyvolala ruská invázia, a nariadila uzavretie európskej divízie Sberbank.

Všetky obchodné aktivity spoločnosti Sberbank Europe zakázal na pokyn ECB v utorok rakúsky finančný regulátor. Maďarská centrálna banka sa rozhodla odobrať licenciu miestnej dcérskej spoločnosti Sberbank. Kroky k odňatiu bankovej licencie Sberbank CZ v pondelok začala aj Česká národná banka.

Sberbank, ktorá pôsobí okrem iného v Česku, Rakúsku, Chorvátsku, Nemecku, Maďarsku, mala k 31. decembru 2020 európske aktíva v hodnote 13 miliárd eur.

Dcérske spoločnosti odpredávajú

Európsku divíziu najväčšej ruskej banky čaká bankrot v dôsledku tvrdých sankcií, ktoré západ uvalil na Rusko v reakcii na útok voči Ukrajine. Oznámila to v utorok večer agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie európskeho regulačného orgánu.

V Sberbank Europe, ktorá má sídlo v Rakúsku, sa začne ,,štandardné insolvenčné konanie". Jej dcérske spoločnosti v Chorvátsku a Slovinsku boli odpredané miestnym bankám, uvádza sa vo vyhlásení európskej Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií (SRB), ktorá tvorí jeden z pilierov Európskej bankovej únie.

Vklady v Sberbank Europe v Rakúsku budú v súlade s európskou legislatívou chránené do výšky 100 000 eur, zatiaľ čo v Chorvátsku a Slovinsku ,,bez obmedzení", píše AFP.

Britský vicepremiér Dominic Raab v utorok uviedol, že západné sankcie by mohli podnietiť ruských oligarchov k tomu, aby žiadali od šéfa Kremľa Vladimira Putina zastavenie ruskej agresie voči Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: O mestá prebiehajú tvrdé boje. Ropa rastie nad 110 dolárov