Európske ceny zemného plynu pokračujú na začiatku nového týždňa v raste. Rusko totiž nezvyšuje jeho dodávky, ako sľúbil prezident Vladimir Putin.

Putin síce koncom októbra prisľúbil zvýšenie dodávok, ruský koncern Gazprom si dopredu pre december nerezervoval tranzitné kapacity plynovodu Jamal, ktorý vedie cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka.

Bez dodatočných kapacít

Takisto si nerezervoval dodatočné plynovodné kapacity na hranici s Ukrajinou a len malá časť kapacít bola alokované nešpecifikovaným kupcom na ukrajinsko-slovenskej hranici.

A Belarusian worker on duty at a gas compressor station of the Yamal-Europe pipeline near Nesvizh, some 130 km (81 miles) southwest of the capital Minsk, Belarus, Friday, Dec. 29, 2006. Russia's natural gas monopoly Gazprom has warned Belarus not to siphon gas from the main pipeline leading across its territory to Europe if it turns off the taps to Belarus, which is resisting a a price hike that would hurt its Soviet-style economy. (AP Photo/Sergei Grits)
Neprehliadnite

Gazprom začal plniť zásobníky plynom určeným pre európsky trh

Referenčný európsky kontrakt na dodávku plynu v najbližšom mesiaci sa po aukciách posilnil až o 8,6 percent. O 13.22 h SEČ sa kontrakt na burze v Amsterdame predával s plusom 5,7 percent po 80 eur za megawatthodinu (MWh). Ekvivalentný britský kontrakt na plyn zdražel o 5,5 percenta.

Výsledok aukcií na tranzitné kapacity plynovodov je ďalším úderom pre európsky trh s plynom, ktorý dúfa, že dodávky ruského plynu sa zvýšia. Dodávky z Ruska totiž od októbra zostávajú obmedzené a výrazne pod sezónnymi normami.

Nedokončené schválenie

Rusko chce totiž začať dodávať plyn cez plynovod Nord Stream 2, ktorý je už dostavaný, ale ešte sa nedostal do prevádzky, keďže sa zatiaľ nedokončilo jeho schválenie.

„Samozrejme, tieto kapacity sa dajú rezervovať aj na dennej báze,“ uviedol analytik spoločnosti ICIS pre plyn Tom Marzec-Manser. „Signalizuje to však, že Gazprom si ponecháva priestor pre prinajmenšom nejaké dodávky cez Nord Stream 2 na budúci mesiac.“

jamal
Neprehliadnite

Lukašenko pohrozil, že nepustí plyn do Poľska. Rusko oponuje, že dodávky budú pokračovať

Gazprom uviedol, že alokácie tranzitných kapacít pre december sa v tejto chvíli realizujú v súlade s požiadavkami klientov. Ruský koncern dodal, že aktuálne pokračuje s plnením svojich zásobníkov v Európskej únii (EÚ).

Ceny sa strojnásobili

Európske ceny plynu sa tento rok viac než strojnásobili. Hlavným dôvodom boli slabé dodávky z Ruska, ktoré spôsobili, že európske zásoby plynu sú na začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny najnižšie za viac než desať rokov.

Moskva opakovane vyhlásila, že môže dodávať viac plynu po spustení prevádzky kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Podľa niektorých európskych politikov Rusko týmto spôsobom tlačí na Nemecko a Európsku úniu, aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2.

Rusko dodávky nezvýši

Rusko výraznejšie nezvýši dodávky plynu do Európy, kým sa neschváli a nezačne prevádzka plynovodu Nord Stream 2, uviedol viceprezident spoločnosti Rystad Energy AS Carlos Torres Diaz ešte pred aukciami na plynovodné kapacity.

Gazprom sa, navyše, rozhodol, že tretí týždeň po sebe nebude ponúkať žiaden plyn na svojej spotovej platforme.

Gazprom
Neprehliadnite

Dodávky ruského plynu do Nemecka stúpli napriek hrozbe Bieloruska