Z Francúzska sa počas posledných troch mesiacoch stal z vývozcu elektrickej energie dovozca. Krajina za normálnych okolností zásobuje okolité krajiny, teraz sa však potýka s neplánovanou preťahujúcou sa odstávkou časti reaktorov, informuje portál E15.

Zásobuje okolité krajiny

Francúzsko je európskou jadrovou veľmocou, jej 56 reaktorov za normálnych okolností zaisťuje približne sedemdesiat percent spotreby energie. Zásobuje tiež Belgicko, Taliansko, Švajčiarsko, Taliansko, Španielsko, ale aj Nemecko a Britániu.

Energetický gigant EDF (Électricité de France) musel po nájdení prasklín a korózie postupne odstaviť päť svojich reaktorov. Ako informuje E15, panujú obavy, že sa závady vyskytnú aj inde a odstavených zariadení by mohlo ešte pribudnúť.

Celý kontinent čelí problémom s dodávkami zemného plynu a povesť EDF je ohrozená. „Problémy s reaktormi EDF vedú k bezprecedentnému poklesu výroby, čo začína byť znepokojujúce,“ povedal Bloomberg expert na energetiku Nicolas Goldberg zo spoločnosti Colombus Consulting. „Na európskom trhu budeme mať nejaký čas vysoké ceny. Všetci budú platiť viac,“ dodal.

Dokončenie tretieho bloku sa odďaľuje

Na pobreží Lamanšského prielivu sa navyše predražuje a odďaľuje dokončenie tretieho jadrového bloku v elektrárni Flamanville. Výroba zažala už v roku 2007, spustený mal byť podľa pôvodných plánov už pred desiatimi rokmi. Jeho pôvodný prepočet sa zvýšil štvornásobne. Spustenie do prevádzky je posunuté kvôli pandemickým komplikáciám na budúci rok.

„Výroba elektriny z jadra tak vo Francúzsku v posledných rokoch klesá. Na vrchole v roku 2005 vyrobila EDF 430 terawatthodín elektriny. V súvislosti s odstávkami predpokladá, že tento rok vyprodukuje 300 až 330 terawatthodín. Pre porovnanie, tuzemské jadrové elektrárne Dukovany a Temelín vlani dohromady dodali do siete takmer 31 terawatthodín,“ píše E15.

Francúzsko dováža elektrinu už tretí mesiac po sebe. Dodávka je však obmedzenejšia ako v decembri. Pondelkové správy hovorili o 1,4 gigawatthodine, v predošlom mesiaci to bolo rekordných 2,9 gigawatthodiny.

Francúzsky jadrový dozor varuje, že energetika bude potrebovať „Marshallov plán“, keďže čelí mnohým výzvam. Hovorí sa tiež o prehodnotení plánu uzatvorenia dvanástich reaktorov do roku 2035.

Vláda vyvíja tlak

„Máme ich zavrieť? Potrebujeme ich? Je to bezpečné?“ pýtal sa šéf dozoru Bernard Doroszczuk podľa Reuters. Tlak na EDF vyvíja tiež vláda, ktorá sa snaží domácnostiam uľaviť od vysokých cien energií v čase, keď sa v krajine blížia prezidentské voľby.

Ako píše E15, kabinet v polovici januára spoločnosti nariadil, aby konkurencii predala viac elektriny za regulovanú cenu, teda hlboko pod trhovou cenou. V reakcii na to klesli akcie firmy zhruba o dvadsať percent. Situácia znepokojuje menších investorov, vláda sa ich al snaží uchlácholiť prísľubom podpory.

„Budeme naďalej investovať do EDF, pretože naším cieľom je postaviť nové jadrové elektrárne, ktoré sú zo strategického hľadiska úplne rozhodujúce,“ vyhlásil minister financií Bruno Le Maire. Jedným z troch adeptov na výstavbu nového bloku v Dukovanoch je aj EDF, preto je jeho situácia dôležitá aj pre českú perspektívu.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:0054 Mochovce elektraren.jpg
Neprehliadnite

Elektráreň Mochovce je bližšie k spusteniu tretieho bloku, jadrový dozor zverejnil rozhodnutie