Polícia v Belgicku, Taliansku a Luxembursku s podporou Europolu rozložila minulý týždeň veľkú organizovanú skupinu zapletenú do podvodov v oblasti zamestnávania a prania špinavých peňazí. Zločinecká skupina mala niekoľko firiem v Taliansku, Rumunsku a na Slovensku. V týchto krajinách verbovali stavebných robotníkov, informoval v utorok Europol.

Uvedené firmy posielali robotníkov do západnej Európy, predovšetkým do Belgicka a Luxemburska. Napríklad v Belgicku ich služby využívalo približne 20 subdodávateľov v stavebníctve.

Ako uvádza Europol, títo robotníci pracovali v nevyhovujúcich podmienkach, bez vymedzenia pracovného času, prisúdenia aspoň minimálnej mzdy a bez nároku na dovolenku. Ich zamestnávatelia zároveň nemali riadne registrovanú činnosť krajinách, kde robotníci prácu vykonávali.

„Tento podvod dosiahol odhadom hodnotu 20 miliónov eur bez DPH," uvádza Europol.

Policajti prehľadali priestory v 22 lokalitách v Belgicku, desiatich v Taliansku a dvoch v Luxembursku. Zatkli pri tom desať osôb v Belgicku a dvoch v Taliansku. Zároveň zabavili 32 luxusných áut, budovy, luxusné predmety a peniaze na 350 bankových účtoch a v hotovosti v celkovej hodnote 3,5 milióna eur. Úrady okrem toho zmrazili 10,6 milióna eur na dovedna 16 účtoch v Taliansku.

WA 18 archív Haag - Na archívnej snímke zo 16. januára 2015 je budova  Európskeho policajného úradu (Europol) v Haagu. Europol informoval vo štvrtok 1. decembra 2016 o piatich zadržaných v rámci rozsiahlej operácie zameranej proti skupine organizovaného kybernetického zločinu. Napísala to agentúra AP s tým, že táto skupina má na svedomí po celom svete krádeže stámiliónov eur.Europol dodal, že operácia s krycím názvom Avalanche (lavína) bola
Neprehliadnite

Kokaín sa dostáva do Európy najmä cez prístavy v Belgicku a Holandsku, zverejnil Europol