Organizácia Europol, ktorá sa v rámci EÚ zaoberá prevenciou a potláčaním organizovanej trestnej činnosti, vo štvrtok oznámila, že identifikovala deväť podozrivých obchodníkov s ľuďmi zameriavajúcich sa v on-line priestore na ukrajinských utečencov. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Ide o výsledok akcie, ktorá sa konala vo virtuálnom priestore 23. mája. Vyšetrovatelia vtedy monitorovali 125 on-line platforiem v 14 rôznych krajinách, pričom sa im podarilo identifikovať deväť podozrivých obchodníkov s ľuďmi, deväť potenciálnych obetí a 42 podozrivých platforiem.

Ako spresnila agentúra AFP, vyšetrovatelia preverovali príspevky ponúkajúce utečencom pomoc s dopravou, ubytovaním a prácou - niektoré z nich ju opísali ako „fotografovanie" a dávali prísľuby „žiarivej budúcnosti".

Vyšetrovatelia monitorovali aj zoznamovacie a náborové stránky, ako aj platformy ponúkajúce sexuálne služby.

Europol už v marci varoval, že Ukrajinci utekajúci pred vojnou, ktorú 24. februára na území ich vlasti rozpútalo Rusko, sú po príchode do EÚ vystavení riziku, že sa dostanú do sietí obchodovania s ľuďmi, preto vyzval hostiteľské krajiny, aby boli ostražité.

Ďalšie dôležité správy

Takmer tri tony kokaínu ukrytého na palube rybárskej lode boli zadržané pri pobreží španielskych Kanárskych ostrovov.
Neprehliadnite

Európa sa stáva centrom pre obchodovanie s kokaínom, vychádza z analýz Europolu