Vojna na Ukrajine by mohla európske automobilky stáť výrobu státisícov vozidiel.

Táto východoeurópska krajina je totiž kľúčovým zdrojom káblových zväzkov, ktoré poháňajú elektrické systémy automobilov. 

Zatvorenie tovární na výrobu káblových zväzkov na Ukrajine môže v 1. a 2. štvrťroku 2022 znížiť produkciu v Európe až o 700-tisíc vozidiel, uviedol v správe Colin Langan, automobilový analytik z Wells Fargo.

Prerušenie produkcie

Nemecká skupina Volkswagen (VW) a výrobca luxusných áut BMW už zastavili niektoré linky pre prerušenie dodávok, zatiaľ čo Mercedes-Benz znížil produkciu vo svojej nemeckej továrni.

Nemecký dodávateľ autokomponentov Leoni vyrábal káblové zväzky v dvoch továrňach na západnej Ukrajine, ktoré pred ruskou inváziou zamestnávali zhruba 7-tisíc ľudí.

Zníženie tržieb

Spoločnosť so sídlom v Bavorsku v pondelok (14. 3.) znížila prognózu ročných tržieb a ziskov, pričom varovala, že tento rok nebude môcť nahradiť stratu výroby. A hoci plánuje zdvojnásobiť produkciu v niektorých iných závodoch, mimo Ukrajiny, tieto úpravy môžu trvať najmenej dva až tri mesiace.

Aj VW varoval, že ak nebude schopný získať dodávku káblových zväzkov na viac ako tri alebo štyri týždne, bude musieť prehodnotiť svoj výhľad. 

Ukrajina má 17 výrobných zariadení na káblové zväzky, pričom podľa Langana z Wells Fargo možno medzi krajiny s nižšími nákladmi zaradiť len Rumunsko a Maroko. Odhaduje tiež, že problémy s dodávkami by mohli ovplyvniť 10 až 15 percent európskej výroby automobilov.

Ďalšie dôležité správy

auto
Neprehliadnite

Vojna Ruska proti Ukrajine môže výrazne znížiť svetovú produkciu áut