Vo firme podpredsedníčka TIPu

Poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) prišiel so zistením, že viac ako 2,3 milióna eur z európskych peňazí za prvej Ficovej vlády získala eseročka EDELMA na modernizáciu polikliniky na Spojovej ulici v Banskej Bystrici. Väčšinový podiel v tejto spoločnosti má košická firma Silber, ktorej majoritným vlastníkom je Anna Jurčišinová. Okrem toho, že je aj konateľkou EDELMA, vlani v komunálnych voľbách kandidovala za Smer a v súčasnosti šéfuje košickej pobočke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To však nie je všetko.

Podľa obchodného registra v spoločnosti EDELMA figuruje ako konateľka aj Jana Vološinová, podpredsedníčka strany TIP. Okrem toho je uvedená ako spoločníčka a konateľka aj vo firme Silber.

TIP je na medializovanú polikliniku previazaný aj inak. Keďže spoločnosť EDELMA nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, priestory prenajíma iným firmám a individuálnym lekárom, ktorí poskytovateľmi sú. V poliklinike tak sídli napríklad aj gastroenterologické centrum Sanitson, ktoré vlastní ďalší vrcholový predstaviteľ spomínanej strany. Centrum vzniklo v roku 2012, od roku 2013 je jeho spoločníkom a konateľom predseda TIP-u Tomáš Hudec.

Strana TIP je spájaná so Smerom a predseda SaS Richard Sulík ju pred časom natvrdo označil za projekt Pavla Pašku. T. Hudec na svojom blogu spojenie s vládnou stranou odmietol. „Slovensko je veľmi malá krajina a rodinné väzby sa prelínajú z východu na západ. Ak v jednej firme sedia dvaja priatelia a každý si navyše dovolí kandidovať za inú politickú stranu, konšpirácie začínajú naberať na obrátkach,“ reagoval.

Ďalšou zaujímavosťou je, že v banskobystrickej poliklinike je aj lekáreň, ktorú prevádzkuje spoločnosť Lekáreň Spojová. Sídlo má v Košiciach a majiteľku a konateľku Eriku Bilú. Za prvej Ficovej vlády bola v dozornej rade štátnej nemocnice v Poprade. Známejšia je ale skôr ako predsedníčka predstavenstva firmy Medical Group SK v čase, keď predala do Piešťan predražené CT.

Tvorivý Raši

Ako už bolo medializované, takmer 2,5 milióna eur z eurofondov dostala aj poliklinika Wesper Petra Pažinku. Ide o manžela Moniky Pažinkovej, ktorú dosadil Smer za predsedníčku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. M. Beblavý v súvislosti s prešovskou poliklinikou prišiel s novými informáciami.

Európska únia podľa neho v princípe nedovoľuje darovať peniaze súkromným firmám, a už vôbec nie 95 percent investičných nákladov. Existujú však výnimky. Podľa poslanca sa vtedajšie vedenie rezortu rozhodlo použiť tú, ktorá umožňuje štátu dávať prevádzkovú dotáciu prevádzkovateľom služieb vo všeobecnom záujme. Táto dotácia však môže pokrývať len stratu prevádzkovateľa a primeraný zisk. Poliklinika Pažinkovcov ju dostala, aj keď od svojho vzniku až do predaja nielenže nemala žiadnu stratu, ale bola aj bez eurofondov jednou z najziskovejších polikliník na Slovensku.

„Aby teda Richard Raši mohol darovať Pažinkovcom na rekonštrukciu extraziskovej polikliniky 2,5 milióna, musel začať tvoriť. Na ministerstve vymysleli vlastný, ekonomicky nezmyselný vzorec na výpočet dotácie a ešte ho aj aplikovali na nesprávne roky,“ tvrdí M. Beblavý. Ministerstvo podľa neho ani neskôr neskontrolovalo, či náhodou nevyplatili priveľa, hoci ich k tomu európske nariadenia výslovne zaväzujú. Dotáciu Pažinkovcom označil za najzjavnejší príklad protiprávne poskytnutej štátnej pomoci.

Začiatkom roka 2014 majitelia polikliniku predali investičnej skupine Penta. Urobili tak skôr ako dovoľovali pravidlá výzvy, no s odobrením ministerstva. Ako už pre TREND uviedol hovorca rezortu Peter Bubla, súhlas im dali za podmienky, že bude zachované plnenie povinností vyplývajúcich zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. „Nešlo o výnimku, ale o štandardný postup,“ tvrdí.

„Paškovci s veľkým P“

Na základe výzvy z roku 2009 sa k eurofondom dostala aj Fakultná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, ktorá získala takmer 2,2 milióna eur. Peniaze na svoje ambulancie dostala ako jediný verejný uchádzač zo všetkých vo výzve. „Ale aj tam sa Paškovci postarali o to, aby peniaze tiekli správnym smerom. Tentoraz dokonca Paškovci s veľkým P,“ hovorí M. Beblavý.

Dodávku nielen na stavbu, ale aj na dodávku vysokošpecializovaných zariadení v košickej nemocnici vyhrala úplne nová firma DAG Slovakia, ktorá vznikla viac ako tri týždne po zverejnení predbežného oznámenia o súťaži. Súťaž o zákazku vyhrala s cenou len o 0,27 percenta nižšou oproti maximálnej možnej. Firma nemá v opise podnikania nič súvisiace so zdravotníctvom, no nemocnici dodávala zdravotnícke, laboratórne a prístrojové vybavenie.

Členmi výberovej komisie pri obstarávaní bol synovec P. Pašku Branislav Paška. Okrem neho aj Richard Majza, z ktorého R. Raši urobil šéfa správy mestskej zelene a neskôr aj šéfa dopravného podniku v Košiciach. Ďalej Radoslav Čuha, súčasný riaditeľ prešovskej nemocnice a Peter Hložný, spolužiak Richarda Rašiho a predstaviteľ spoločnosti PRO TENDER, ktorý bol políciou obvinený z manipulácie tendra v košickej univerzitnej nemocnici za vyše 23 milióna eur. Obvinení ho ale neskôr zbavili.

Okrem podnikateľských subjektov prepojených na Smer sa do výzvy na eurofondy prihlásilo celkovo 30 súťažiacich. Väčšinou išlo o verejné organizácie. „Dvanásť žiadateľov síce splnilo všetky podmienky a nepodarilo sa ich vyradiť na žiadnej formálnej či obsahovej chybe, len na nich „nezostali“ peniaze. Inými slovami, verejné polikliniky v Levoči či Lipanoch nedostali ani euro, ale superzisková súkromná poliklinika manželov Pažinkovcov dostala 2,5 milióna,“ okomentoval M. Beblavý. Dodal, že členom výberovej komisie, ktorá rozhodovala o prerozdelení peňazí bol aj aktuálny šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Vaďura.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.